3 penalty-uri, 2 goluri, 0 puncte! Craiova – Medias 3-2

Deși a beneficiat de 3 lovituri de la 11 metri, Craiova pierde toate punctele la Mediaș și pe Mitriță și Fedele pentru jocul cu Viitorul.

Gaz Metan Medias – Craiova         3-2

Au marcat: M. Constantin 11 (pen), C. Fortes 26, I. Cristea 82  / Mitriță 8 (pen), Koljic 75 (pen.)

Mediaș: Pleșca – Crețu, Cristea, Constantin, Trif – Fofana, Luis Aurelio – Calado (90+1 R. Romeo), Olaru, Fernandes (57 Chamed) – C. Fortes. Antrenor: Mihai Teja

Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Tiago Ferreira, Briceag (54 Bancu) – Fedele, Mateiu (55 Cicâldău) – Mitriță, Mihăilă (69 Rocha), Bărbuț – Koljic. Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Andrei Chivulete

Eliminat: Fedele 89

Surprize în primul 11 al Craiovei, Devis Mangia îi lasă pe bancă pe Bancu și Cicâldău, jucători utilizați la greu sub tricolor. În locul lor sunt Briceag și Mateiu, iar jucătorul under preferat e Mihăilă. Partida începe abrupt, cu un penalty în minutul 8 dictat după o intervenție a lui Crețu asupra lui Mihăilă. Transformă Mitriță. Însă căpitanul Craiovei se alege cu un galben înainte de execuție, al patrulea al sezonului. Avantajul durează doar 3 minute, gazdele egalează tot din lovitură de pedeapsă, decisă ca urmare a unei împingeri a lui Donkor. Meciul e alert, cu faze la ambele porți. Olaru trage pe scurt, Pigliacelli respinge. Mitriță caută să surprindă din lovitură liberă laterală, portarul gazdelor e la post. Tiago îl scapă din marcaj pe Fortes, iar vârful Mediașului nu iartă din 5 metri. Se joacă pe contre până la finalul reprizei, dar tabela nu se mai modifică, așa că ardelenii intră în avantaj.

Medias – Craiova 3-2

La 10 minute după pauză, Mangia îi aruncă în luptă pe Bancu și Cicâldău, cu intenția clară de a răsturna rezultatul. Oltenii pun presiune și mută ușor jocul în treimea adversă. Bărbuț obține penalti, dar Mitriță schimbă colțul și ratează. Nuno Rocha intră cu 20 de minute înainte de final, redebutând în echipa Craiovei. Oltenii mai primesc un penalti, Crețu busculându-l pe Mitriță. Koljic egalează. Gazdele nu se împacă deloc cu rezultatul și se aruncă spre careul lui Pigliacelli. Iar Cristea îl execută pe portarul italian cu un șut sec, în plasa laterală, din interiorul careului, pentru 3-2. Pe final, oltenii îl pierd și pe Fedele, eliminat după fault din postura de ultim apărător. Craiova pierde punctele, și doi titulari – Mitriță și Fedele – pentru următorul duel, cu Viitorul.

Sursa foto: facebook ucv1948.ro

Daca te tenteaza Cota 2: iar e 3! Mizăm pe englezi și spanioli! Plus un BONUS DUBLU!