8.8 C
vineri, decembrie 3, 2021

Adi Mutu, despre Cicâldău: „Nu a fost la nivelul ăsta nici în campionat”

Alex Cicâldău, one-man show la Galatasaray! Mutu explică forma bună a mijlocașului

Cicâldău a fost omul decisiv pentru Galatasasaray, în prima parte a duelului cu Marseille, pe care turcii l-au câștigat cu socrul de 4-2.  Românul a înscris în minutul 12, din pasa lui Feghouli. Cicâldău a scăpat singur cu portarul advers și a înscris cu sânge rece. În minutul 30, jucătorul transferat de la Craiova a trimis o centrare pe care Caleta-Car a deviat-o decisiv în propria poartă, pentru 2-0.

Presa din Turcia a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Cicâldău: „Cicâldău, care a marcat primul gol al echipei sale, a avut și cea mai mare contribuție la golul cu numărul doi. Starul român a experimentat bucuria de a marca în fața propriilor fani pentru prima dată. Mai mult, Cicâldău a marcat al doilea gol al său în Europa. (…) Cicâldău, care a avut cea mai bună evoluție a sa în mijlocul lui Galatasaray de la începutul sezonului și până acum, a rănit apărarea adversă și a adus scorul la 2-0 cu pasa care a intrat în poartă (n.r. autogolul provocat în minutul 30).  Sperăm că accidentările lui Cicâldău și Kerem, care sunt cei mai importanți membri ai echipei, să nu fie serioase. În absența acestor jucători, Galatasaray va întâmpina dificultăți”, au scris cei de la Fotomac.

Adi Mutu spune că Cicâldău a ajuns la acest nivel datorită echipei pe care o are la Galatasaray. Briliantul explică faptul că echipele mari fac fotbaliști și foarte rar se poate întâmpla să fie invers.

Eu cred că Cicâldău nu a fost la nivelul ăsta nici în campionat, în ultima perioadă. Eu spun că echipa face jucătorul, nu invers, pentru că așa este. Odată ce ajungi într-o echipă mare, devii un alt fotbalist. Istoria și echipa fac jucătorul.  Sunt foarte puțini jucători care au făcut echipe, gen Cristiano Ronaldo, Messi, Pele, Maradona, Gică Hagi, în rest invers. A ajuns acolo, și-a schimbat mentalitatea, așa cum și Moruțan e pe un drum bun. E apreciat, echipă e puternică, de tradiție, presiune, suporteri, se vede că știe să gestioneze bine”, a spus Mutu, conform digisport.ro.

Tănase le-a pus gând rău oltenilor: „Dacă vor pierde, nu mai au nicio șansă”