15 echipe s-au calificat grație punctelor și golurilor marcate. Una singură este în optimile de finală ale Mondialului din Rusia datorită regulii fairplay.
Europa este cel mai bine reprezentat continent în optimile Cupei Mondiale. Mai bine de jumătate dintre echipele calificate în prima fază knock-aut sunt de pe Bătrânul Continent. Cele 10 naționale care au atins această fază sunt: Anglia, Belgia, Spania, Portugalia, Croația, Elveția, Franța, Suedia, Rusia, Danemarca.
Pe poziția secundă vin sud-americanii: Brazilia, Columbia, Argentina și Uruguay. În top 16 a intrat și o reprezentantă a Americii Centrale – Mexic și Japonia, din Asia, calificată grație fairplay-ului. Niponii și senegalezii s-au aflat la egalitate perfectă: fiecare a obținut o victorie, a înregistrat un egal și un eșec, golaveraj 4-4, 4 puncte. Meciul direct este egalul: 2-2. Japonezii au mai puține galbene și merg mai departe.
Cupa Mondială – optimi de finală
Franta – Argentina (sambata, ora 17:00)
Uruguay – Portugalia (sambata, ora 21:00)
Spania – Rusia (duminica, ora 17:00)
Croatia – Danemarca (duminica, ora 21:00)
Brazilia – Mexic (luni, ora 17:00)
Anglia/Belgia – Columbia (luni, ora 21:00)
Suedia – Elvetia (marți, ora 17:00)
Anglia/ Belgia – Japonia (marți, ora 21:00)