-2.4 C
joi, ianuarie 28, 2021

Bălan îi mai dă un brânci Craiovei spre Liga 1!

FCU Craiova, de neoprit în drumul spre promovare! Alb-albaștrii au mai făcut o victimă!

FCU Craiova a câștigat meciul disputat împotriva celor de la Metaloglobus, scor 1-0. Oltenii veneau după patru remize consecutive și bifau un total de 6 meciuri încheiate la egalitate. Antrenorul echipei resimțea o presiune din ce în ce mai mare în ceea ce privește postul pe care îl ocupă în clubul lui Mititelu Jr., iar victoria din această etapă a mai calmat spiritele în Bănie.

În prima repriză, oltenii și-au dominat adversarii. Chiar în minutul 4 al meciului, Claudiu Bălan a deschis scorul și a făcut jocul mai ușor pentru FCU Craiova. Metaloglobus a arătat instabilitate în apărare, iar elevii lui Dan Vasilică au încercat, de fiecare dată, să profite. Craiovenii s-au așezat foarte bine pe două linii, strategie ce le-a permis să recupereze multe baloane din posesia adversarilor. Fundașii laterali ai trupei din Bănie au reușit să-și ajute colegii din față, dar au arătat siguranță și în defensivă. Până la finalul primei părți, alb-albaștrii și-au creat multe ocazii la poarta oaspeților, dar nici una nu s-a mai concretizat cu gol.

Repriza secundă, fotbaliștii ambelor echipe au fost destul de agitați. Jocul a devenit o nuanță mai agresiv, iar baloanele au ajuns cu mul mai mare ușurință în preajma celor două porți. Până în minutul 60, cele două formații și-au creat ocazii, dar au și greșit în defensivă. Metaloglobus nu a cedat ușor și le-a provocat destule probleme craiovenilor, care în ultimele 20 de minute au mizat mai mult pe jucătorii de viteză ce puteau să surprindă defensiva adversă pe contre. Scorul a rămas neschimbat până la finalul meciului, 1-0 pentru Craiova, echipă ce se pregătește de meciul din 16-imile Cupei României.

Dan Vasilică a început meciul cu: Popa – Paramatti, Diallo, Gugu, Jeremy – Negru, Baeten, Albu, Răducanu – Ciolacu, Bălan

FCU Craiova desprins, din nou, în Liga 2, cu 27 de puncte a cumulate, oltenii sunt la o diferență  de 4 puncte de principala urmăritoare, ASU Poli Timișoara. Totodată, elevii lui Vasilică sunt neînvinși, dar dependenți de golgheterul Ligii a doua, Claudiu Bălan.

Becali sau Petrescu: cine îl salvează pe Mateiu de la Craiova!

Antrenorul favorit să preia FCU Craiova!

Rotaru a pus ochii pe încă un antrenor străin!

Liviu Antal, soluție pentru atacul Craiovei: „Voi accepta, dacă va fi vorba să mă lupt pentru un trofeu”