Calificare! Romania – Spania 19-17 ! Victorie fantastică pentru tricolore!

Fetele antrenate de Ambros Martin au avut un meci greu contra ibericelor, în Romania – Spania, scor 19-17. Naționala României este calificată în optimile de finală!

Romania – Spania 19-17 si suntem in optimi! După două victorii, 29-17 cu Paraguay și 31-28 cu Slovenia, naționala României a fost în această seara față în față cu primul test cu adevărat important de la Campionatul Mondial de Handbal din Germania. Neagu și compania au câștigat meciul cu reprezentativa Spaniei, scor 19 – 17.

În prima parte a meciului, România a arătat determinare. Apărarea tricolorelor a fost remarcabilă, susținută și de evoluția de exceptie a Iuliei Dumanska. Scorul pauzei a fost 9-7 în favoarea fetelor conduse de Ambros Martin. În repriza secundă, România a intrat greu în joc, iar ibericele au arătat că sunt o adevărată forță.

Trei oltence au evoluat în Romania – Spania 19-17 !

Iulia Dumanska, Valentina Elisei și Cristina Florianu, jucătoarele Craiovei, au evoluat sub tricolor în această seară. Oltencele au arătat atitudine și le-au făcut față fără probleme ibericelor.

Naţionala feminină de handbal a României abordează turneul final, care se încheie pe 17 decembrie, cu gândul de a îmbunătăți performanţa de la ediţia trecută, când a cucerit medaliile de bronz. Pentru tricolore urmează partida cu Angola (7 decembrie, 19,00) și ultimul meci contra vicecampioanei olimpice Franţa (8 decembrie, ora 19,00).

Tu decizi! Voteaza cea mai frumoasa studenta din Craiova!