Carlos Fortes, gol pentru Universitatea II! Satelitul urcă pe podium!

„Satana” Pițurcă își trimite atacanții de careu prin purgatoriul Ligii a treia, pentru a reveni mai puternici la prima echipă.

Atacantul portughez a fost integralist în partida câștigată de Universitatea II Craiova, cu 4-0, contra celor de la Vedița Colonești. Mai mult, Carlos Fortes a deschis scorul din 11 metri, în minutul 7 al jocului. Puținii spectatori prezenți pe Extensiv au putut vedea două bijuterii de goluri, semnate de Octavian Popescu – execuție în genul lui Ilie Dumitrescu în meciul cu Argentina – și Ionuț Popescu, șut în vinclu, dintr-o lovitură liberă obținută de Fortes, în prelungirile jocului.

Vârful lusitan nu e la prima apariție în C3. A mai jucat și contra celor de la Astra II, la finalul lui septembrie. După acel joc a marcat pentru echipa mare a clubului, în remiza 1-1 cu Poli Iași.

În urma victoriei cu 4-0 obținută astăzi, Universitatea II Craiova reintră în lupta pentru promovare. Este la un singur punct în spatele celor de la Progresul Spartac și CSM Slatina. Cele două grupări care conduc ierarhia au remizat în meciurile de azi, prima 2-2 pe terenul celor de la Flacăra Moreni, în timp ce slătinenii au salvat un punct grație reușitei lui Cotigă din minutul 90.

16 Sporting Roșiori       10      2        2        6        7-23  8

In 3 minute poți să citesti și: Teze și antiteze: Craiova lui Rotaru vs. Craiova lui Pițurcă!

A început montarea gazonului! Universitatea – Dinamo se putea juca pe „Oblemenco”

VIDEO! Primul penalty din istoria fotbalului comis de o rezervă aflata la incalzire!