Radu Drăgușin (23 de ani) a suferit o accidentare gravă la genunchi și va fi indisponibil mai multe luni
Mircea Lucescu (79 de ani) se confruntă cu o decizie importantă înaintea debutului în preliminariile CM 2026, împotriva Bosniei. „Il Luce” trebuie să găsească un înlocuitor pentru Radu Drăgușin (23 de ani), care a suferit o accidentare gravă la genunchi și va fi indisponibil mai multe luni. În acest context, Aurel Țicleanu și-a exprimat opinia cu privire la cel mai potrivit jucător pentru a face pereche în defensivă cu Andrei Burcă, conform Orange Sport.
Doi posibili înlocuitori pentru Radu Drăgușin
Aurel Țicleanu, fost jucător al Universității Craiova și membru în Comisia Tehnică a FRF, consideră că Mihai Popescu și Denis Ciobotariu vor fi principalii concurenți pentru un loc de titular. Totuși, fundașul central al FCSB pare favorit în viziunea lui Lucescu. Țicleanu este de părere că experiența acumulată de Mihai Popescu în meciurile europene din acest sezon va fi factorul decisiv în alegerea sa.
„Pe Virgil Ghiţă l-aş scoate din calcule pentru că noi l-am văzut puţin. Sunt convins că cei din staff l-au urmărit şi ştiu mai bine decât noi. De aceea, mă duc în finala Popescu – Ciobotariu. Mihai Popescu a făcut un salt extraordinar. A jucat în echipa FCSB-ului. A câştigat şi postul de titular într-un parcurs fără precedent al unei echipe româneşti la nivel internaţional.
Denis a făcut şi el un salt extraordinar valoric. La ultimul meci a marcat două goluri şi vorbim de un fundaş, nu de un marcator. După mine, un mic avantaj pentru Popescu tocmai pentru că a jucat mai mult la nivel internaţional”, a spus Aurel Ţicleanu, la Prima Sport.