Universitatea Craiova scoate un punct din clinciul cu Clinceni!

Clinceni – Craiova 0-0, rezultat injust. Oltenii sunt blocați în Ilfov, după un meci dominat categoric, în care au cerut două penalti-uri și au avut o bară.

Clinceni – Craiova          0-0

Clinceni: Vâlceanu – Matei, Chatziterzouglu, Patriche, Pârvulescu – Șuț, Cebotaru – Merloi (59 Deretti), Ion (90+3 Nsiaj), Achim (73 Dobrescu) – Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Acka, Bălașa, Bancu – Cosic, Cicâldău, Ivanov (83 Fortes) – Baiaram (25 Ivan), Roman, Zakaric (65 Mihăilă). Antrenor: Victor Pițurcă

Arbitru: Andrei Antonie

Formulă inedită și de data aceasta a lui Pițurcă. Mateiu, Bărbuț și Vătăjelu nu prind nici banca, pe care sunt așezați cuminți Martic, Mihăilă și Ivan. Față de runda trecută, în prima garnitură își fac loc Bancu, revenit după suspendare, Ivanov – pe poziția lui Mățel, accidentat, iar în ofensivă sunt Baiaram și Roman.

Tânărul Baiaram cade la mijloc în conflictul dintre Pițurcă și Ivan. Managerul Craiovei demonstrează că el controlează situația, ținându-și vedeta pe bancă, dar o va introduce în minutul 25, în locul puștiului de 16 ani, pe postul de aripă stângă, cum, de altfel, ceruse nouarul oltenilor.

Prima repriză aparține Craiovei, dovadă și raportul șanselor mari de gol: 3-1 în favoarea vizitatorilor. Cea mai mare ratată de Bălașa, la un corner: lovitură de cap în transversală. Picată la mijloc, între șutul lui Bancu, scos în extremis de Vâlceanu, și reluarea lui Roman din marginea careului mic, care a trecut pe lângă țintă. Vojtus, de la gazde, trimite peste, cu capul, din 4 metri. La pauză, Clinceni – Craiova 0-0.

Pigliacelli câștigă un nou duel cu Vojtus în startul părții secunde, păstrând poarta intactă. Intrarea lui Mihăilă, în locul lui Zakaric, dinamizează ofensiva alb-albastră. Proaspătul internațional U21, deschis perfect de Cosic, trage din marginea careului un pic peste. Apoi pătrunde pe stânga, își lasă în urmă doi adversari, dar se ciocnește de un altul. Arbitrul nu dă penalti. Tot Mihăilă e faultat în marginea careului mare, probabil la 16 metri și un milimetru, Cicâldău execută pe scurt, dar portarul rămâne pe poziție și respinge. „Capul” lui Bălașa, la un corner, trece pe lângă. Pentru ultimele 10 minute, Pițurcă forțează: îl aruncă în luptă și pe Fortes, alături de Roman, oltenii jucând într-un 4-2-4, ca pe vremuri. Însă oltenii nu găsesc spații și jocul se încheie la egalitate, Clinceni – Craiova 0-0.

In 3 minute poți să citesti și: VIDEO! Primul penalty din istoria fotbalului comis de o rezervă aflata la incalzire!

FCU Craiova continuă parcursul perfect și simpu. Cetate schimbă liderul din C3!