Craiova – AEK Atena 0-2 ! Misiune imposibilă la Atena!

Grecii au taxat două erori defensive ale oltenilor și au înclinat balanța. Alb-albaștrii trebuie să marcheze minim de două ori în retur pentru a ține în viață visul european.

Stadion: Ion Oblemenco, spectatori: 3.500 leuți

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Briceag, Acka, Kelic, Bancu – Ivanov (66 Qaka), Mateiu, Cicâldău – Bărbuț (73 Ioniță), Roman (73 Fortes), Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură.

AEK: Barkas – Paulinho,Vranjes, Svarnas, Hult – D. Simao (82 Krsticic), Simoes – Verde (64 N. Oliveira), Geraldes, Mandalos – Klonaridis (38 Livaja). Antrenor: Miguel Cardoso

Arbitri: D. Higler – J. Balder, van Zuilen

Pe hârtie, Craiova pornește cu șansa a doua. În orezăria de pe Oblemenco, oltenii sunt mai deciși, iar debutul le aparține. Sunt peste adversar în startul jocului, iar în minutul 10 Bancu aruncă gogoloiul în ațe. Îl scot arbitri, pentru ofsaid. Treptat, grecii preiau controlul. Oaspeții dau prima replică prin Mandalos, care finalizează cu genunchiul, peste poartă, cursa lui Paulinho. Pe finalul reprizei, Vranjes are cea mai mare șansă a reprizei: cap milimetric pe lângă poartă. Actul întâi se încheie cu șutul lui Lijava, reținut de Pigliacelli.

U Craiova – AEK Atena 0-2, vis spart

Craiova începe perfect și partea a doua. Hult respinge în extremis, în corner, de pe linia lui 6, din fața lui Ivanov. Apoi Roman reia pe lângă, din centrul careului, centrarea perfectă a lui Bărbuț. După o oră de joc, o minge pierdută ușor de Kelic îi pune pe greci pe contra-atac, Briceag îl pierde din marcaj pe Mantalos, care trimite în vinclu, cu capul, de la 11 metri. Oltenii nu au reacție, nici de pe bancă nu se schimbă prea mult, modificările fiind post pe post. Cu un sfert de oră înainte de final, un contra-atac elen desface apărarea olteană, dar Nelson Oliveira ratează întâlnirea cu mingea și implicit golul 2. Riposta o dă Fortes, dintr-un unghi imposibil. Portarul parează. Cu 5 minute înainte de final, după o respingere aiurea a lui Acka, Pigliacelli e executat de Livaja, grecii conduc cu 2-0. În prelungiri, Fortes mai dă un „cap” milimetric pe lângă buturi. Doar o minune poate întoarce pe pământ elen soarta calificării: un scor identic care ar arunca dubla manșă în prelungiri ori minim trei goluri marcate și maxim unul primit.

În 3 minute poți să citești și: Liga 3: Cele două echipe din Craiova, în serii diferite!

Tiago Ferreira la FCSB! Bălașa vine în Bănie!

UEFA a aprins bricheta și ne-a lăsat cu stadionul gol!

Tragere excelentă: oltenii au scăpat de Espayol și Feyenoord!