fbpx

Craiova-CFR Cluj: ce se întâmplă dacă se termină la egalitate!

Cine câștigă titlul dacă între Craiova și CFR va fi remiză! Tu cum apreciezi cele 6 variante ale Ligii?

Alb-albaștrii primesc vizita elevilor lui Dan Petrescu, în această seară, pe stadionul „Ion Oblemenco”. Partida va decide campioana numai dacă una dintre cele două formații va reuși să câștige. În caz de egalitate, Liga Profesionistă de Fotbal va lua o decizie până la startul partidei, prin care va anunța cele două cluburi cine va merge în Liga Campionilor.

CFR Cluj are un avans de două puncte în fața Craiovei, dar oltenii au un meci mai puțin disputat. Totodată, trupa din Bănie nu mai are timp să joace meciul restant cu Astra, pentru că lista cu formațiile ce participă în cupele europene se va trimite la finalul duelului din această seară. Pe masa celor din Comitetul Executiv se află mai multe variante, conform GSP.ro, iar cea care va întruni majoritatea sau poate unanimitatea voturilor va fi implementată.

1. Se decide omologarea clasamentului de la finalul partidei, chiar dacă CFR are un meci în plus – Avantaj CFR

2. Se face raportul puncte versus meciuri, dar fără să se renunțe la principiul înjumătățirii după sezonul regulat – Avantaj Craiova

3. Se face raportul puncte versus meciuri, fără să se mai țină cont de principiul înjumătățirii – Avantaj CFR

4. Se acordă 3-0 la „masa verde” pentru Craiova, în meciul din deplasare cu Astra, care nu s-a mai disputat – Avantaj Craiova

5. Nu se acordă titlul de campioană, iar desemnarea echipei care merge în preliminariile Champions League să se facă pe unul dintre criteriile de mai sus

6. Se decide ca partida din această seară, Craiova – CFR Cluj, să ia forma unui meci de baraj, ca o finală de Cupă. Dacă e remiză după 90 de minute, se intră în prelungiri și ulterior se trece la penalty-uri, iar învingătoarea va fi desemnată campioană.

Care crezi că este cea mai corectă variantă? Comentăm împreună pe Facebook

În 3 minute poți să vezi și:Craiova-CFR Cluj: Primul 11 al lui Cristiano Bergodi!

300.000 de euro pentru transferul lui Adrian Petre la Craiova!

Suporterii FCU Craiova i-ar fi cerut lui Mititelu să-i vândă echipa lui Rotaru!

Rotaru pregătește transferul verii: Tudor Băluță!