Efectul Pițurcă: Ivan cel Groaznic rupe beregata „câinilor”!

Ce mi-e Voluntari, ce mi-e Dinamo București. Tot 4-1 ia! Ivan conduce Craiova spre o victorie fantastic!

Universitatea Craiova – Dinamo 4-1 (3-0)

Au marcat: Ivanov 20, Ivan 31, 45+2, Mihăilă 86 / Nistor 57

Stadion: Municipal (Severin), spectatori: 12.324

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (73 Martic), Tiago Ferreira, Acka, Bancu – Ivanov, Cicâldău, Cosic (82 Qaka) – Bărbuț (79 Zakaric), Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Pițurcă

Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Popescu, Moura – Mrzljak (36 Montini), Filip – Brito (65 Popa), Nistor, Moldoveanu (88 Corbu) – Perovic. Antrenor: Dusan Uhrin

Arbitri: M Avram, V Urzică, M. Orbuleț

Ușor-ușor, Pițurcă își conturează primul 11, cu Cosic la închidere, în ciuda puținelor opțiuni pe axul central al apărării, și Ivan menținut cu încăpățânare în centrul tridentului ofensiv. Corvoada deplasării la Severin nu-și pune amprenta asupra juveților, care pornesc agresiv jocul împotriva „câinilor”. Golul pică invers: Moldoveanu impinge mingea cu capul în ațe, de unde-o scot arbitrii, pe motiv de ofsaid. E semnalul de alarmă, care-i trezește pe olteni.

Un contraatac al Craiovei, declanșat după un corner al bucureștenilor, e finalizat impecabil de Ivanov, după un assist pe măsură al lui Bărbuț. Gazdele continuă avântat, dar Ivan și Ivanov ratează din poziții excelente. Un lanț de gafe în apărarea oaspeților pe axul Filip – Ciobotariu îl lasă pe Ivan singur cu portarul, iar vârful lui Pițurcă marchează după 45 de meciuri de secetă. Mai mult, în prelungirile reprizei, nouarul Craiovei îl lobează pe Piscitelli și la pauză e 3-0!

Leii au umilit câinii: Craiova – Dinamo 4-1

Partea a doua începe cu gafa tânărului Vlădoiu, care se apucă să dribleze în marginea careului, recuperează Brito și finalizează Nistor. Craiova reacționează prin șutul lui Mihăilă, scos de Piscitelli. Pigliacelli e la post la șutul lui Nistor, pe sub zid, din lovitură liberă. Încă o bombă a lui Bancu, ce trece razant cu poarta. Cu câteva minute înainte de final, Mihăilă ia o acțiune pe cont propriu, de la 40 de metri, pe banda stângă, ocolește toată apărarea dinamovistă și șutează cu sete pentru 4-1.

Așadar, Universitatea Craiova – Dinamo 4-1, rezultat în urma căruia oltenii revin pe locul 3, la 3 puncte distanță de liderul CFR Cluj.

In 3 minute poți să citesti și: Accidentare de ultimă ora înainte de Craiova-Dinamo!

Pițurcă mută pentru titlu: își aduce jucătorul preferat!

Mititelu a dat-o afară de la Ediție Specială fiindcă a depistat-o ținând cu CSU Craiova