11.8 C
miercuri, septembrie 28, 2022

Universitatea Craiova – Paul Papp 1-1, în tur!

Jocul spectaculos impus de Rădoi, sabotat în drum spre vestiare. Calificarea se joacă în retur, fără Papp.

CS Universitatea Craiova și Hapoel Beer Sheva au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida tur din play-off-ul Conference League. Oltenii au dominat în mod clar meciul, până la pauză, când Paul Papp a fost eliminat în drum spre vestiare și și-a lăsat colegii în inferioritate numerică.

Prima repriză a început aproape perfect pentru alb-albaștrii. Elevii lui Mirel Rădoi au subordonat adversarul în primele 30 de minute. Trupa din Bănie și-a creat nu mai puțin de 10 ocazii de gol, printre care și o bară, în timp ce israelienii nu au avut nici măcar un șut cât de cât periculos spre poarta lui Lazar. Stilul ofensiv al lui Rădoi a avut un impact pozitiv și asupra suporterilor. În debutul partidei, tonul scandărilor : „Hei! Hei! Hai Știința!” a fost dat de la Tribuna a doua, la fel ca pe vremea Craiovei Maxima, pe vechiul Central. Chiar dacă oltenii au dominat, golul nu a apărut până la pauză, când cele două formații au intrat la vestiare cu scorul de 0-0.

Un incident nefericit pentru CS Universitatea a avut loc în timp ce jucătorii mergeau spre vestiare. Paul Papp a văzut cartonașul roșu în afara terenului, iar Rădoi a fost nevoit să îl scoată pe Koljic și să îl trimită în teren pe Martic. În urma incidentului de pe culoar, Sorin Cârțu s-a supărat foarte tare și ar fi părăsit stadionul.

În partea secundă, oltenii nu au început deloc rău. Alb-albaștrii și-au creat ocazii, chiar și în 10 oameni și au creat panică la poarta adversarilor încă din primele minute de la ieșirea de la vestiare. Astfel, fotbaliștii Craiovei i-au reactivat pe suporteri, care au scandat parcă mai puternic decât pe „Oblemenco”: „Hei! Hei! Hai Știința!”. Din minutul 55, Hapoel Beer Sheva a prins curaj și a început să pună presiune la poarta lui Lazar, iar inevitabilul s-a produs în minutul 70, când oaspeții au deschis scorul în urma unei debandade din careul alb-albaștrilor. Entuziasmul israelienilor a pierit 3minute mai târziu, când Elhamed l-a faultat pe Crețu în careu și a provocat o lovitură de la 11 metru, dar a văzut și cartonașul roșu, iar meciul a continuat 10 la 10, pe teren. Ivan a executat penalty-ul și a restabilit egalitatea și pe tabelă, scor 1-1. În minutul 90+4, Hapoel Beer Sheva putea da lovitura, dar Lazar și-a salvat echipa, iar meciul s-a terminat cu scorul de 1-1.

CS Universitatea Craiova (3-4-3): Lazar – Papp, Raul Silva, Screciu – Hanca, Al. Crețu, Mateiu, Bancu (cpt.) – Baiaram, Koljic, Ivan. Rezerve: Rusu, Popescu – Vătăjelu, Cîmpanu, Nistor, Rivaldinho, Vlădoiu, Markovic, Căpățînă, Roguljic, Martic, Vînă. ANTRENOR: Mirel Rădoi.

Hapoel (4-5-1): Glazer – Tibi, Elhamed, Miguel Vitor (cpt.), Helder Lopes – Bareiro, Micha, Keltjens, Abu Abaid, Ansah – Hemed. Rezerve: Harush, Eliasi – Safuri, Shechter, Jehezkel, Madmon, Yosefi, Elias, Selmani, Andre Martins, Dadia, Hatuel. ANTRENOR: Elyaniv Barda.