fbpx
6.5 C
sâmbătă, martie 6, 2021

Cicâldău, sculptură în ațe!

Lovitura liberă bătută de decarul Universității stabilește soarta punctelor și-I prilejuiește lui Ouzounidis un debut perfect pe Oblemenco.

Universitatea Craiova – Hermannstadt 1-0
A marcat: Cicâldău 32
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Bancu, Papp, Marius Constantin, Vătăjelu – Nistor (78 Screciu), Mateiu (92 Bic) – Baiaram (78 Camara), Cicâldău, Cîmpanu (68 Căpățână) – Ivan (92 Mamut). Antrenor: Marinos Ouzounidis
Hermannstadt: Figueiredo – Măţel, Matricardi, Scarlatache, Opruţ – Romario Pires, Addae (61 Dîlbea) – C. Popescu (8 Belu Iordache, 81 Elbers), Aosman (81 Karanovic), Mayoral – Bagaric (61 Sîntean). Antrenor: Liviu Ciobotariu
Arbitru: Horațiu Feșnic. Asistenți: Vladimir Urzică, Valentin Avram

Craiova e gata să profite de forma slabă arătată de contra-candidatele la titlu, FCSB și CFR Cluj, iar Hermannstadt se anunță adversarul ideal pentru un debut perfect al lui Ouzounidis pe Oblemenco. În absența lui Vlădoiu și din cauza regulii U21, grecul aruncă în teren un cvartet ofensiv tânăr, cu Ivan sprijinit de Cicâldău, flancat de Baiaram și Cîmpanu. Oltenii pornesc în trombă, iar după un sfert de oră în care își presează adversarul vine și prima mare ocazie a meciului: Cicâldău, lansat cu un lob de efect de Nistor, trimite în bară, mingea se plimbă pe linia porții și lovește și cealaltă bară, ricoșează la Bancu, care, prins pe contre-pied nu reușește să o bage în ațe. Sibienii ripostează prin Belu Iordache, ce-i permite un plonjon pentru fotografi lui Pigliacelli, apoi prin Scarlatache, care, din poziție ideală, trimite cu capul în colegul Bagaric. Cîmpanu scoate o lovitură liberă cât un penalti, în marginea careului, având în vedere că în teren e Cicâldău. Decarul Craiovei bate perfect și deschide scorul. Oltenii preiau conducerea în minutul 32 și-o mențin, fără efort, până la finalul reprizei.

Universitatea Craiova – Hermannstadt 1-0. Ouzounidis pășește cu dreptul pe Oblemenco

Craiova e echipa care controlează jocul și în partea secundă. Are posesia, pasează mult, exact, dar mai mult la centrul terenului, fără a crea pericol la poarta lui Figueiredo. Dacă adversarii nu pot, portarul lusitan își face singur probleme. Încearcă se dribleze, Ivan intuiește și îi fură mingea, numai că intervine Matricardi și respinge în corner. Lovitura de cap a lui Constantin, din centrarea lui Cicâldău, e respinsă greu de Figueiredo. La cealaltă poartă, Pigliacelli prinde sigur șutul rezevei Sîntean. Cu un sfert de oră înainte de final, Cicâldău are dubla în vârful ghetei, dar șutul din 16 metri ocolește poarta. Pentru ultimele 10 minute, Ouzounidis îl debutează și pe Carama, ultimul sosit în gașca alb-albastră. În ultimele secvențe ale jocului, Hermannstadt are o dublă ocazie de egalare prin Matricardi, dar de fiecare dată scoate Pigliacelli. Oltenii câștigă cu 1-0 și se apropie la un punct de FCSB și CFR Cluj, care au un meci în minus.

Sursa foto: facebook UCV

E oficial: Slatina intră în scenariul verde și își deschide școlile!

Protocolul de testare rapidă împotriva Covid-19 a fost trimis către școli!

Pfizer studiază efectele vaccinului pe gravide!