Record negativ al Craiovei în Europa! Nu s-a întâmplat vreodată în 50 de ani!

Am scormonit în istoria de 50 de ani a participărilor Craiovei în Europa și nu am mai găsit așa ceva. E însă și o bilă albă pentru echipa lui Papură.

La finalul meciului cu AEK Atena, Papură spunea: „Regretul acestei partide este că nu am marcat”. Iar regretul ar putea fi și mai mare, dacă ținem cont că echipa sa a bătut un record negativ în istoria de jumătate de veac de când evoluează în competiții continentale. Din 1969 încoace, Universitatea Craiova nu a mai avut vreodată trei meciuri la rând fără gol marcat. S-a întâmplat în actuala stagiune: cele două remize albe cu Honved și înfrângerea cu 0-2 în fața celor de la AEK Atena.

De altfel, în ultimele 5 meciuri, adică în ultimele 480 de minute de joc, oltenii au marcat de două ori, adică un gol la 240 de minute.

Însă, echipa lui Papură are și un motiv de laudă. A egalat performanța din sezonul 1979/1980 al Cupei UEFA, adică două tururi ale competiției fără înfrângere. Atunci, oltenii eliminau gruparea austriacă Wienner SC și apoi Leeds United. Acum, în fazele preliminare ale competiției au întrecut Sabail și Honved Budapesta.

1979/1980: CUPA UEFA
Wienner SC – Universitatea Craiova: 0-0
Universitatea Craiova – Wienner SC: 3-1
Universitatea Craiova – Leeds United: 2-0
Leeds United – Universitatea Craiova: 0-2

2019/2020: Europa League (faze preliminare)

Sabail – Universitatea Craiova         2-3

Universitatea Craiova – Sabail         3-2

Honved Budapesta – Universitatea Craiova        0-0

Universitatea Craiova – Honved Budapesta 3-1 (0-0, 3-1 la 11 m).

Universitatea Craiova a pierdut cu 2-0 meciul cu AEK Atena, contând pentru manșa tur din turul 3 preliminar al Europa League.

În 3 minute poți să citești și: Liga 3: Cele două echipe din Craiova, în serii diferite!

Tiago Ferreira la FCSB! Bălașa vine în Bănie!

UEFA a aprins bricheta și ne-a lăsat cu stadionul gol!