13.4 C
marți, mai 17, 2022

Craiova-Rapid 1-0! Oltenii continuă să spere

Rotaru încă poate să se gândească la fotbal-șampanie, Reghe și-a reînvățat elevii să câștige, în timp ce Copilu pregătește 3 transferuri!

CS Universitatea Craiova a câștigat meciul disputat în compania celor de la Rapid București, scor 1-0, chiar dacă formația alb-albastră a avut probleme serioase din cauza infectărilor, în ultima săptămână. Jocul nu a arătat deloc rău, iar patronul poate spera în continuare la fotbalul-șampanie promis de Reghecampf.

În prima repriză, oltenii au fost cei mai hotărâți. Trupa din Bănie a început bine meciul, iar în minutul 5, Elvir Koljic a marcat în poarta rapidiștilor. Alb-albaștrii au continuat să atace, dar de fiecare dată când și-au creat ocazii serioase au ratat. Oaspeții au avut și ei șansa să marcheze, dar fără rezultat. CS Universitatea a intrat la vestiare în avantaj, scor 1-0, după 45 de minute.

Repriza secundă a început aproape la fel de bine pentru craioveni, care au dominat jocul până în minutul 70, când adversarii lor au început să devină mai periculoși. Totuși, elevii lui Reghecampf au rezistat presiunii pe care rapidișii au încercat să o pună. Totuși, începând cu minutul 80, oboseala și-a spus cuvântul, iar Craiova a scăzut ritmul. CS Universitatea a rezistat până în ultimul minut, iar scorul final a fost de 1-0 în favoarea gazdelor.

Craiova a obținut primele 3puncte din 2022, după ce a încheiat anul trecut cu 7 partide fără victorie. Formația din Bănie nu a făcut încă transferuri, dar toată lumea se așteaptă ca Marian Copilu să facă mutări de top în următoarea perioadă, pentru a avea șanse mai mari la alegerile din primăvară.

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu, Al. Crețu – Gustavo, Vînă, Ivan – Koljic. Rezerve: Lazar, Mitran, Vătăjelu, Mateiu, Markovic, Cîmpanu, Baiaram, Căpățână, D. Sala. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Rapid: H. Moldovan – Acuna, Săpunaru, Dandea, J. Morais – Albu, Crepulja, R. Ilie – Sefer, Bălan, Stahl. Rezerve: Drăghia, Goge, Onea, Alami, Pănoiu, Kait, Carnat, Vojtus. Antrenor: Mihai Iosif.

Nicușor Bancu, gata să bată Rapidul: „Mister Reghe a ştiut să ne mobilizeze”

CS Universitatea transferă din Liga 1! Cârțu: „Aș prefera soluția asta”

Sorin Cârțu, prima declarație după venirea lui Copilu: „Pe 15 martie se termină contractul meu”