fbpx

Mai rău nici că se putea: scor de neprezentare și Mihăilă accidentat!

Universitatea Craiova nu a contat în prima reprezentație din această vară. Puștii lui Hagi s-au distrat cu echipa lui Bergodi.

Cristiano Bergodi a încercat un mixt între titulari și rezerve în alcătuirea 11-lui pentru primul meci din pandemie. Cosic, Bancu și Mihăilă au fost numele grele aruncate în luptă de antrenorul italian, iar formula a arătat astfel: : L. Popescu – Vlădoiu, Gardoș, Cosic, Bancu – Ivanov, Qaka – A. Popescu, Gustavo, Mihăilă – Nițu. A mai intrat Marinescu, Baiaram, Danciu. Și Hagi a improvizat.

Craiova – Viitorul 0-3 in primul amical pe pandemie

Repriza întâi a fost de coșmar pentru olteni. Mai întâi, perla Mihăilă s-a accidentat și a fost înlocuit cu Baiaram. Celebrele găuri din centrul apărării alb-albastre au „funcționat” și în amicalul din Luncă. Louis Munteanu, singur – singurel din centrul careului mic, a deschis scorul după centrarea lui George Ganea. În minutul 40, Bîrnoi a trecut lejer de Gardoș și l-a executat pe Popescu, pentru ca un minut mai târziu Munteanu să reușească dubla.

Partea secundă a fost controlată cu autoritate tot de oaspeți, chiar dacă din minutul 60, Hagi a început să introducă pe bandă rulantă juniori. Operațiune care a continuat, astfel încât vizitatorii au încheiat meciul cu jucători de 17 și 18 ani în teren. Aspect care nu a modificat de fel fizionomia jocului, dominat cap-coadă de formația lui Hagi, elevii lui Bergodi părând, în majoritatea momentelor întâlnirii, mâțe care aleargă în van să prindă mingea. S-a încheiat 3-0 pentru Viitorul, dar aspectul deranjant pentru fanii olteni ar trebui să-l constituie lipsa de viziune din jocul favoriților și absența unei ocazii clare de gol în 90 de minute.

Speranțe mai mari vor fi în meciul doi pentru craioveni, când la mijloc va funcționa tripleta de acum clasică Cicâldău – Mateiu – Nistor.

În 3 minute poți să vezi și: Harlem Gnohere, variantă de lux pentru FCU Craiova!

Giovanni Becali: „Am fost întrebat de Mihăilă”

Selly putea fi următorul fotbalist vândut pe bani mulți de Craiova!

U Craiova, gata să transfere un mijlocaș de națională!

Afacerea anului între Rotaru și Becali: Fortes, la schimb cu Gnohere!