-2.8 C
miercuri, ianuarie 19, 2022

CS Universitatea câștigă 1 punct și tremură pentru un loc în play-off!

Reghecampf l-a învățat pe Rotaru cu fotbal-șampanie, dar în ultimele 4 etape i-a dat doar șpriț!

CS Universitatea Craiova a reușit, cu greu, să câștige un punct pe terenul celor de la FC Botoșani, după un meci dur, cu greșeli de arbitraj și cu nervi întinși la maxim. Alb-albaștrii au urcat pe locul 4, dar sunt la egalitate de puncte cu Farul și FC Botoșani, forații ce ocupă pozițiile 5 și 6. Oltenii tremură pentru un loc în play-off, ținând cont de rezultatele slabe obținute în ultimele 4 etape.

În prima repriză, CS Universitatea Craiova a avut o posesie mult mai bună decât cea a adversarilor, dar oltenii au avut și ghinion. Trupa din Bănie a deschis scorul, prin golul lui Elvir Koljic, dar la scurt timp, gazdele au egalat. Craiovenii au obținut un penalty, dar Andrei Ivan a ratat de la punctul cu var. Moldovenii s-au ambiționat și au marcat, din nou, dar dintr-o poziție neregulamentară, pe care arbitrii nu au văzut-o. După 45 de minute, FC Botoșani îi conducea pe alb-albaștri cu scorul de 2-1.

În partea secundă, craiovenii au intrat montați. În minutul 58, Gustavo a restabilit egalitatea, dar din acel moment, gazdele au devenit mult mai periculoase, iar ocaziile au curs la poarta lui Lazar, în timp ce CS Universitatea nu a mai reușit să fie atât de prezentă în ofensivă. Până la finalul partidei, Craiova a fost presată de adversari, care puteau chiar să câștige, dar meciul s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

FC BOTOȘANI: Pap – Braun, Racovițan, Dawa, Țigănașu – Papa, Edjouma – Kage, Ongenda, Petkovski – Fili. REZERVE: M. Contra, Șeroni, Dragu, Florescu, D. Croitoru, Santos, Silva, M. Roman, Sila. ANTRENOR: Marius Croitoru.

CS Universitatea CRAIOVA: Lazar – Bălașa, Screciu, M. Constantin – Vătăjelu, Căpățînă, Nistor, Bancu – Gustavo, Koljic, Ivan. REZERVE: D. Rusu, Papp, Vlădoiu, Fedele, Cîmpanu, Baiaram, Vînă, Markovic, Al. Crețu. ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf.

Andrei Preda: „Am văzut niște declarații că ar fi dat bani galeriei”