5.3 C
marți, martie 19, 2024

Dinamo București, gata să muște rivalii din SuperLigă!

Unii dintre cei mai pătimași suporteri români, fanii lui Dinamo București, sunt gata să revină pe stadioanele din prima ligă!

Dinamo București este din nou în SuperLigă. După un an petrecut în eșalonul secund, trupa din Ștefan cel Mare, sau Arcul de Triumf, e gata să dea iar piept cu greii primei ligi. Câinii au pierdut cu 4-2 meciul cu FC Argeș, după ce în tur le-au administrat un incredibil 6-1.

FC Arges, la un pas de remontada cu Dinamo București

În meciul de astăzi, Dinamo a avut ceva emoții la început de partidă. Câinii s-au văzut conduși repede cu 2-0 de gazde. Ghezali a rezolvat repede, în stilul caracteristic și a micșorat diferența. La pauză a fost 2-1 pentru gazde.

Repriza a doua a început iar cu emoții pentru suporterii lui Dinamo. În 5 minute, FC Argeș a reușit două goluri și a băgat câinii în corzi. Apoi, 5 minute mai târziu, Calcan de la gazde a fost eliminat și Dinamo s-a mai liniștit. Sezonul următor va fi unul și mai complet, cu una dintre legendele fotbalului românesc, back in business.

Echipele de start

FC ARGEȘ: Straton – Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Vianna – Calcan, Bassong, Zebic, Pîrvu – Jakolis – Garita
REZERVE: Micle – Biai, Moisie, Ene, Oprescu, Dinoci, Ciuciulete, Manole, Celestine
ANTRENOR: Bogdan Argeș Vintilă

DINAMO: Dujmovic – Giafer, Larrucea, Bena – Moura, Iglesias, N. Roșu, Amzăr – I. Roșu, Al. Pop, Ghezali
REZERVE: Oncescu – Bani, Țîră, D. Irimia, Al. Irimia, Borcea, Al. Șerban, Buleică, A. Florescu
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Marius Bobe; A2: Constantin Ghiciulescu