Universitatea bate la Dinamo acasă după un sfert de veac de așteptare!

Dinamo – Craiova 0-2! O nouă barieră depășită pentru Bancu și colegii săi: victorie în fieful câinilor după 25 de ani.

Dinamo – Craiova 0-2

A marcat: Bărbuț 35, Roman 65

Stadion: Arena Națională, București, spectatori: 10.000
Dinamo: Piscitelli – D. Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Sin – Mrzljak, Al. Răuță – G. Crețu, Bru, Montini – D. Popa (46 Sorescu). Antrenor: Eugen Neagoe

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Borța (57 Vlădoiu), Martic, Acka, N. Bancu – Ivanov, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, M. Roman (79 Fortes), Baiaram (46 Vătăjelu). Antrenor: Corneliu Papură

Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene

În octombrie 1994, cu Pițurcă pe bancă, Știința câștiga ultima oară pe terenul câinilor. Era 1-0, gol Jerry Gane. Complexul oltenilor a fost depășit în această seară. Bărbuț și Roman au semnat un succes cu conotații istorice. Și în ce condiții, cu improvizații masive în linia defensivă. Fără Tiago, suspendat, cu Kelic și Gardoș – accidentați, iar Acka abia recuperat, pus în pereche în centrul liniei mediane cu Martic, și Borța pe flancul drept.

Dinamo – Craiova 0-2, blestem spulberat!

Bine, și Dinamo a fost prinsă într-un moment pefect: venită după catastrofa de la Constanța, eșec cu 5-0. În plus, în minutul 25 al meciului, bucureștenii își pierd și antrenorul, luat cu salvarea de pe bancă, suspect de stop cardiac. La 10 minute distanță, Bărbuț profită de o pasă genială a lui Mateiu și de spațiile largi din defensiva câinilor și-l execută pe portar. Nu doar Neagoe e pe aparate, ci și echipa sa, care nu are nicio reacție. În actul secund, Craiova controlează tactic jocul, iar la mijlocul reprizei punctează iar pe tabelă, prin Roman. 2-0 nu e un scor periculos în fața unei echipe ce pare în moarte clinică. Echipa lui Papură se impune clar și are numai victorii în startul de sezon.

În 3 minute poți să citești și:  Ce adversar îți dorește pentru Universitatea în turul 3 al Europa League!

Papură: „Întreb și eu! Ce linie de fund vom alinia?”

Le-am contaminat: Jen si Sonia se întorc în Asia cu fularul alb-albastru la gât!