29.5 C
joi, august 18, 2022

Remiză albă, viitor negru!

Dinamo – FCU Craiova 0-0. Mediocrii în Groapă! Băieții lui Trică, incapabili să marcheze măcar o dată în poarta câinilor, ciuruită de RegheManita cu două luni în urmă.

Se negociază transferul lui Pavol Safranko!

Mutare pentru grupele Conference League. Patronul clubului a confirmat interesul pentru atacant: „Aduc fotbalişti care să joace în cupele europene” Read more

mirel radoi dupa universitatea craiova - mioveni 1-0
Rădoi: „La penalty, acesta a fost sentimentul care m-a încercat!”

Antrenorul Universității are un debut perfect, dar, totodată și o mare îngrijorare după mutarea echipei la Turnu Severin. Universitatea Craiova Read more

Dinamo – FCU Craiova 0-0

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, Grigore, Radu – Matei, Răuță, Kainourgios (51 Itu) – Torje, Ivanovski (46 Nunic), Măgureanu (60 Bani, 83 Ehmann). Antrenor: Mircea Rednic

FC U Craiova: R. Popa – Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert – Sidibe (46 Raicea), Asamoah, Baeten (76 Van Durman), Ondaan (46 Albu) – Bălan (76 Bauza), Compagno. Antrenor: Eugen Trică

Stadion: Dinamo (Bucureşti)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel. Asistenți: Urzică Vladimir, Vişan Florian Alexandru

Dinamo – FCU Craiova 0-0. E derby-ul suferinței, meci de șase puncte între Dinamo și FCU Craiova, două echipe aflate în degringoladă. Una din cauza problemelor financiare, alta din pricina managementului. Sunt vitale punctele pentru cele două grupări ce se zbat în subsolul Ligii 1.

Partida începe precaut, cu greșeli specifice unor echipe ce se chinuie în prima divizie. În plus, și miza își spune cuvântul. Oltenii au prima ocaie, când Ondaan izbește zidul, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, perpendiculară pe poartă. Dinamo ripostează prin „capul” lui Pinto din trei metri, respins de Popa. În final de repriză, doar cursa solitară a lui Sidibe, finalizată din unghi în portar, mai merită menționată.

Egalul nimănui! Dinamo – FCU Craiova 0-0

Partea a doua începe la fel de moale, cu șuturi parcă de control. Abia în minutul 62 vine o ocazie mai de Doamne-ajută, la latul lui Compagno, din 6 metri, telefonat pentru Iliev. Raidul lui Raicea pe flancul drept crează panică, însă după ce trece de tot ce are în cale, micuțul mijlocaș dă-n bară. Replica vine de la Itu, cae din opt metri, poziție centrală, trimite total imprecis. Popa e la locul potrivit la capul lui Nunic. Cu 10 minute înainte de final, Raicea, tras de Radu și lovit de Iliev, cade în careu și cere penalti. Cojocaru nu dă. Partida se încheie cum a început.

Fostul purtător de cuvânt al masonilor, propus pentru aceeași funcție în Guvernul lui Ciucă