15.6 C
miercuri, mai 18, 2022

Două capete pentru locul 2! Craiova câștigă la Timișoara și e sigură de podium

29 septembrie este ziua în care alb-albastrul triumfă în fața Violei! În urmă cu fix 35 de ani, Maximii învingeau cu 1-0 Fiorentina. Acum, echipa craioveană a întrecut Timișoara, cu 2-0. E și asta o continuare.

După remiza cu Voluntari, Mangia schimbă. În premieră, Gustavo e pe bancă. Burlacu e jucătorul U21, iar numele lui Roman nu-l dibuim pe foaie. Începem cu un șut peste al căpitanului Băluță, în minutul 2. Oltenii dau ritmul meciului din Banat, dar nu sunt pragmatici la finalizare. Încă o șansă, din 5 metri, e ratată de Mitriță. Centrarea lui Băluță e finalizată perfect, cu capul de Martic, și, din minutul 27 suntem în avantaj pe tabelă. Cinci minute mai târziu și numeric, în teren, deoarece Țigănașu e eliminat pentru fault din postură de ultim apărător. Între timp, Băluță ratase singur cu Curileac. Repriza se încheie cu încă o mega-ocazie a craiovenilor, semnată de Datkovic.

Partea a doua pornește tot cu formația vizitatoare peste adversar. Numai că Burlacu și Băluță, căpitanul în două rânduri, din situații clare, nu dublează avantajul. Dar nu e bai, întrucât gazdele nu sunt capabile să revină pe tabelă. Tot oltenii o bagă în ațe prin Burlacu, cu un minut înainte de final. Victorie scurtă și logică, cu 2-0 a juveților, care-i urcă pe 2.

Un parcurs aproape perfect în prima parte a sezonului regulat. Cu o singură înfrângere în 13 jocuri, contra liderului CFR Cluj. În rest, echipa olteană este imbatabilă în fața celorlalte 12 formații din Liga 1.