fbpx
14 C
miercuri, octombrie 27, 2021

Drumul succesului este clădit pe eșecuri amicale!

Moralul nu va fi punctul forte al alb-albaștrilor la startul campionatului. Ce jucători au dezamăgit în stagiul austriac.

Universitatea Craiova a înregistrat 3 înfrângeri și o singură izbândă în stagiul de pregătire din Austria. De altfel, Ivan și colegii săi au câștigat o singură repriză. În trei meciuri nu au reușit să marcheze, revenind în Bănie cu un golaveraj 3-6.

În principiu, rezultatele din meciurile test nu sunt însemnate, însă ele pot da moral echipei. Să ne întoarcem cu 5 ani în urmă, spre exemplu, când Craiova lui Gigi Mulțescu învingea Zenit-ul lui Mircea Lucescu, scor 2-0. Iar Mulțescu nu avea la dispoziție în acele momente jucătorii pe care-i are acum Ouzounidis, juca, din lipsă de opțiuni, cu Măzărache în avanposturi, coborât de pe schelă.

Mai tare decât rezultatele contează prestația juveților în aceste meciuri test. Astfel, pentru olteni, începutul și finalul seriei de jocuri de verificare a fost identic. Gruparea rusă UFA i-a executat pe alb-albaștri în prima repriză, cu 2 goluri. Strecurată între acestea o singură șansă a Craiovei, prin Ofosu. La fel au stat lucrurile și în ultimul test, cu Olympiakos: 2-0 în pauză. Amicalul cu Horn este irelevant, dat fiind că Ouzounidis a trimis în teren echipa a doua și a încheiat meciul cu 9 jucători under 21 în teren. Singura rază de speranță a venit din amicalul cu Tirol, când oltenii au jucat o repriză, la capătul căreia au punctat de 3 ori prin Bălașa, Markovic și Ofosu.

Una dintre dezamăgirile partidelor amicale a fost Gustavo, care a venit blazat din sejurul arab. Bulevardul Vătăjelu din întâlnirea cu Olympiakos arată că recuperarea lui Bancu e urgență regională. Fedele ori Mamut nu sunt soluții, cel puțin nu la modul în care au prestat în unele dintre meciurile test.

La data de 10 iulie, Universitatea Craiova va lupta pentru Supercupa României contra celor de la CFR Cluj. În sezonul care va începe la mijlocul lunii, Mihai Rotaru nu concepe să piardă și acum titlul de campion.