6.7 C
miercuri, decembrie 8, 2021

Echipele Craiovei, din înfrângere în înfrângere spre victoria finală!

Orgoliile oltenești sunt doar pentru poză. CS Universitatea Craiova calcă apăsat pe urmele rivalei din oraș. FCU a pierdut, a făcut-o și echipa lui Rotaru.

FCU Craiova a pierdut cu 1-0 cu FCSB, în week-end, pe Oblemenco. Fanii Universității Craiova s-au bucurat. În această seară, CS Universitatea a pierdut în Gruia, fix cu 1-0, cu CFR Cluj Napoca. Exultă cei din Peluza Sud 97. Ceea ce ar fi trebuit să fie o concurență benefică pentru fotbalul craiovean se traduce, având în vedere rezultatele indirecte ale celor două competitoare într-un fel de „să moară și capra vecinului”. CS Universitatea și FCU Craiova merg braț la braț, cu eșecuri.

Mihai Rotaru a făcut un laitmotiv din bătălia lui pentru titlu. Dar, de fiecare dată când echipa pe care o are pe joystick are în față un adversar de calibru, capotează. Așa s-a întâmplat și în această seară, în Gruia. Ca să menținem comparația, fix dintr-o fază fixă – atât de invocate de prietenul rival Mutu – echipa lui Reghe și Rotaru a pierdut în Gruia. Fundașul Burcă, la un corner, a băgat-o în ațe.A fost 1-0 din minutul 21 și așa s-a încheiat.

Oltenii s-au chinuit, au reacționat, prin Ivan, care are, în două rânduri, în prima repriză, șansa egalării, dar, de fiecare dată ratează. O dă în bară, la propriu, și Cîmpanu. Craiovenii domină teritorial, dar gazdele au în vreo trei rânduri șansa să dea golul desprinderii. Nici lor nu le iese. Clujul lui Dan Petrescu obține, după două înfrângeri consecutive, în sfârșit, primul succes. Craiova, că-i a lui Rotaru, că-i a lui Mititelu, pare, contra granzilor, de fiecare dată, victima perfectă.

FCU Craiova, un club sinucigaș: pierzi, rămâi! Îți atingi obiectivul, ești aut!

Craiova contra Craiova! Tu pentru cine vei cânta?

Fondator 3minute.net. Cu experienta de peste 15 ani in presa.