12.6 C
duminică, mai 12, 2024

Eugen Trică, după prima victorie cu FCU Craiova: „Echipa trebuie să rămână în prima ligă. Are tradiție”!

FCU Craiova a reușit în sfârșit să ia 3 puncte, iar Eugen Trică a tras un semnal de alarmă

Eugen Trică a reacționat după ce FCU Craiova a trecut cu 3-2 de U Cluj. În Bănie a fost, din nou, un meci cu multe goluri între trupa lui Mititelu și Ardeleni. Antrenorul oltenilor a explicat ce trebuie să facă elevii săi pentru a salva echipa.

Eugen Trică vrea să țină FCU Craiova în prima ligă

FCU Craiova a trecut de U Cluj. Golurile au fost înscrise de William Baeten (minutele 25 și 55) și Vladislav Blănuță (minutul 76) pentru olteni. Pentru oaspeți au înscris Robert Silaghi (minutul 16) și Federico Anselmo (minutul 74).

FCU Craiova se află pe locul al 13-lea în SuperLigă (de baraj), cu 22 de puncte. De partea cealaltă, Universitatea Cluj ocupă poziția a 10-a, cu 29 de puncte. Trică a tras concluziile și a explicat de ce oltenii trebuie să rămână în Liga 1.

FCU are tradiție

”Vreau să le mulțumesc suporterilor, care ne-au susținut. Băieții au jucat foarte bine azi. Până acum ne-a lipsit acea determinare, astăzi am arătat-o. Am fost foarte bine psihic azi.

Să nu ne îmbărăm cu apă rece, am câștigat doar prima finală. O să le dăm băieților două zile libere. Acea determinare face diferența într-un meci de fotbal. Trebuie să jucăm la fel cum am făcut-o azi, ca să ne fie bine tuturor.

Cam așa trebuie să abordăm cele două meciuri rămase, cu aceeași determinare. Se joacă până la ultima etapă salvarea de la retrogradare. Diferența o va face atitudinea. Jucătorii trebuie să dea 200% pentru a rămâne în prima ligă. Echipa asta trebuie să rămână în prima ligă, are suporteri, are tradiție„, a spus Eugen Trică, conform digisport.