-3.6 C
miercuri, februarie 8, 2023

FCU Craiova e din ce în ce mai aproape de baraj!

Napoli vrea să evite barajul de jos, Mititelu Jr. speră la cel pentru cupele europene!

FCU Craiova a câștigat cu 2-0 meciul disputat pe terenul celor de la Gaz Metan, echipă aflată într-o situație extrem de delicată, ce nu mai are speranțe prea mari în ceea ce privește salvarea de la retrogradare. Evitarea unei poziții care ar putea duce în Liga 2 este obiectivul lui Nicolo Napoli, dar alb-albaștrii sunt mai aproape de poziția de baraj, pentru cupele europene.

Prima repriză nu a fost una foarte ușoară pentru trupa din Bănie. Elevii lui Nicolo Napoli au dat piept cu adversari tineri, dar ambițioși și talentați. Craiovenii au marcat în minutul 40, prin Bauza. Gazdele nu au trimis nici măcar un șut pe spațiu porții lui Popa până la pauză, dar nici FCU  nu a mai marcat.

În partea secundă, Gaz Metan a fost mult mai periculoasă. Fotbaliștii din Mediaș nu i-au menajat pe olteni și au arătat că nu se pleacă ușor cu 3 puncte de pe terenul lor. În minutul 81, Compagno a profitat de neatenția portarului adversa și a marcat cu ceafa. Până la finalul partidei, scoru la rămas neschimbat, 2-0 în favoarea Craiovei.

FCU Craiova: Popa – Negru, Diallo, Kovacic, Bușu – Asamoah, Marquet – Baeten, Bauza, Van Durmen – Compagno. Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Pop, Albu, Blidar, Sidibe, Ondaan, Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli.

Gaz Metan: Grosz – Kanda, Matricardi, Avram, Maxim – Harfaș, P.Iancu – Ursu, Gașpar, P.Costea – Domșa. Rezerve: Bumba, Câmpean, Covaci, Mathaus, Noian, Tala, Șteau. Antrenor: Flavius Boroncoi.

Sorin Cârțu încă speră: „Avem timp să recuperăm”

Bancu și Gustavo, impresionați de Budescu: „Când el joacă bine și echipa joacă bine”

Reghecampf, după eșecul cu Voluntari: „Se întâmplă”

Rapid FCU
Avertisment pentru Rapid, înaintea meciului cu FCU!

Oficialii clubului au primit un semnal de alarmă pentru meciul cu trupa lui Mititelu! Oficialii de la Rapid au primit Read more

louis munteanu, transfer
Se negociază transferul lui Louis Munteanu, după Farul-Craiova: „Vom discuta”

Anunțul a fost făcut imediat după meciul direct dintre CS Universitatea și echipa lui Hagi! Louis Munteanu poate face obiectul Read more