fbpx
6.1 C
luni, noiembrie 29, 2021

Craiovenii Bălan și Raicea aduc primul succes în era Stoican!

Victorie sută la sută craioveană pentru multinaționala lui Adrian Mititelu, care urcă trei locuri în clasament.

FCU Craiova – Gaz Metan Mediaș 2-0

A marcat: Bălan 47, Raicea 90+4

FCU Craiova: R.Popa – Huyghebaert, Kovacic, Gajic, Bușu – Asamoah, Van Durmen – Sidibe (69 Marquet), Baeten (76 Raicea), Ondann (88 Pop)– Bălan (88 Blidar). Antrenor: Flavius Stoican.

Gaz Metan: Vâlceanu – Izata (74 Romeo), Matricardi, Yuri, Trif (62 Velisar) – Alceus (74 Irobisso), F. Junior, Șteau, Grădinaru (74 Chamed), Deaconu – Sarr (62 Morar). Antrenor: Ilie Poenaru.

A arbitrat: Horia Mladinovici.

Eliminat: F. Junior 83

Sunt doar câțiva oameni pe stadion, de zici că interdicțiile sunt impuse în Bănie încă de astăzi. FCU Craiova intră în joc după 8 meciuri la rând fără victorie. O face furibund, cu sete. Baeten dejoacă pasul la ofsaid al defensivei sibiene, e faultat în careu de portar, dar Mladinovici nu dă. Sidibe trage violent, din 10 metri, dar Vâlceanu are un reflex fantastic. Asamoah încearcă de la 30 de metri, prinde poarta, dar Vâlceanu reține sigur. Partea a doua a reprizei aparține oaspeților, Deaconu și Sarr trec pe lângă gol. Se intră alb la vestiare.

FCU Craiova – Gaz Metan Medias 2-0! Bălan și Raicea păstrează punctele în Bănie!

De la vestiare, tot oltenii ies mai montați. Claudiu Bălan, între cei mai huliți jucători pe rețelele sociale după eșecul de la UTA, scapă de marcaj, pune latul din 5 metri la un corner și deschide scorul. Alb-albaștrii nu fac pasul în spate, dar nici nu mai pun în pericol poarta adversă. Cu 10 minute înainte de final, misiunea devine mai facilă, după ce Junior e eliminat, în urma unui fault la Raicea, din postură de ultim apărător. Repriza se încheie așa cum a început, cu un nou gol al Craiovei, pe contra-atac, marcat de același Raicea, care scapă singur cu portarul pe contra-atac și-l execută. În urma victoriei, oltenii urcă trei locuri în clasament, fix deasupra adversarului de astăzi.

Alexandra Ungureanu, ședință foto pe plaja din Portugalia!

Nici jumătate din primul tronson al legendarului Expres Craiova – Pitești nu e gata!

Fondator 3minute.net. Cu experienta de peste 15 ani in presa.