6.1 C
luni, noiembrie 29, 2021

FCU Craiova îl încurcă pe Rotaru și trimite încă 3 puncte la Cluj!

Știința jocului a fost la Dan Petrescu, nu la Mititelu și Trică.

FCU Craiova a pierdut în fața celor de la CFR Cluj, scor 0-2, după un meci în care ardelenii nu au fost cu mult peste jucătorii formației din Bănie. Totuși, Trică nu a avut curajul de a face schimbări ofensive mai devreme, iar Dan Petrescu a profitat de acest lucru. Oltenii au mai trimis 3 puncte la Cluj, după ce au suferit o înfrângere și în tur în fața clujenilor. În acest fel l-au încurcat pe rivalul lui Mititelu din Craiova. Mihai Rotaru nu are decât să spere într-o victorie a echipei sale în fața celor de la FC Argeș, pentru ca CFR Cluj să nu capete un avantaj și mai mare în lupta pentru titlu.

Prima repriză a fost liniștită. Ambele echipe au fost prudente și au încercat să-și surprindă adversarii pe contră, dar fără rezultat. Elevii lui Trică nu au arătat nimic în plus față de perioadele în care erau antrenați de Mutu sau Stoican, în timp ce clujenii nu mai arată campioni, în ciuda prezenței lui Dan Petrescu pe banca tehnică. După primele 45 de minute, FCU și CFR au intrat la vestiare la egalitate, scor 0-0.

În partea secundă, oltenii au arătat ceva mai mult curaj. La fel a făcut și antrenorul lor, după ce CFR Cluj a deschis scorul prin Sigurionsson, în minutul 65. 3 minute mai târziu, Trică l-a trimis în teren pe Compagno, iar mai apoi pe Negru și Bauza. Totuși, modificările au fost făcute prea târziu și fără rezultat. Oaspeții chiar și-au majorat avantajul în minutul 89, prin Deac. Astfel, FCU Craiova a pierdut meciul cu scorul de 0-2, iar alb-albaștrii pot deja să își facă griji pentru antrenorul lor. Trică a spus clar că dacă nu are rezultate pleacă.

FCU Craiova: Mogoșanu – Paramatti, Kovacic, Gajic, Huyghebaert – Asamoah, Albu, Baeten – Sidibe, Cl. Bălan, Ondaan Rezerve: R. Popa, Negru, Bușu, V. Achim, Pop, Marquet, Raicea, Bauza, Compagno. Antrenor: Eugen Trică

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Graovac, A. Burcă, Camora – Bordeianu, Boateng, Deac – Omrani, Debeljuh, Sacko. Rezerve: Letica, Fl. Ștefan, R. Bălan, Bouhenna, Culio, Sigurjonsson, Păun, Chipciu, Costache. Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: „Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova” (fostul Ion Oblemenco)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui).

Se pregătește transferul lui Radu Boboc de la Farul!