20.4 C
miercuri, mai 1, 2024

FCU Craiova îl transferă pe Thomas Verheydt!

Impresarul atacantului olandez a confirmat pentru 3minute: „FCU este o opțiune!”

La sfârșitul lunii mai, 3minute îl propunea pe atacantul Thomas Verheydt drept o soluție pentru ofensiva trupei din Bănie (Detalii AICI). Ulterior, impresarul fotbalistului ne-a confirmat faptul că FCU Craiova este o opțiune pentru jucător, mai ales în perspectiva unei colaborări cu Adi Mutu.

Suntem în discuții cu câteva echipe de top din țară. Nu ar refuza o ofertă corectă nici din partea unui club nou-promovat, dar cu pretenții, cum este FCU Craiova. Mai ales dacă ținem cont de faptul că Adrian Mutu este antrenor acolo, o legendă pentru România. Ar cântări mult și brandul Craiova, o echipă legendară pentru România. Discuțiile pe care le-am purtat au fost cu trei echipe de top din țară, care sunt interesate. Suntem dispuși să discutăm cu orice echipă din România. Discutăm deja cu echipele. În următoarele zile vom afla destinația jucătorului”, spunea Andrei Balmos, pentru 3minute.

Adrian Mititelu Jr. vrea să mai transfere un atacat și susține că vârful pe care a pus ochii nu a mai evoluat în România: „ O să vină un atacant cu experienţă, care nu a mai jucat în România. Vom mai face maximum două transferuri până la încheierea perioadei de mercato. Prestațiile noastre au fost încântătoare și ar fi trebui să avem mai multe puncte în consecință. Am avut ocazii mari și am pierdut nemeritat. Consider că ar fi trebuit să avem măcar 6 puncte adunate după aceste trei meciuri. La cum am văzut echipa suntem cam la 60 și ceva la sută din potențial”, a fost declarația lui Adrian Mititelu Jr. după înfrângerea din deplasare, cu FC Voluntari, scor final 2-1.

Thomas Verheydt a fost crescut la academia lui Feyenoord, iar ulterior a evoluat în cea de-a treia ligă olandeză pentru tineretul lui ADO Den Haag, Jodan, VV IJsselmeervogels și SVV Scheveningen. În 2005 a făcut un pas mare în carieră, transferându-se la MVV Maastricht, în liga secundă, iar doi ani mai târziu a bifat prima sa experiență în strâinătate, după ce a semnat cu Crawley Town (League Two) din Marea Britanie.

Verheydt are 29 de ani, este olandez și măsoară 1,92m. Vârful poate ajunge liber la FCU Craiova, după despărțirea de formația Almere City. Acesta a bifat 37 de meciuri în liga a doua din Olanda și a marcat 20 de goluri, dar a dat și 7 pase decisive.