S-a rupt blestemul! FCU Craiova câștigă pe Oblemenco și trece pe locul 1!

Bijuteria belgianului Baeten și parada copilului Enache au adus primul succes al echipei lui Mititelu din play-off!

FCU CRAIOVA – POLI TIMIȘOARA 1-0
A marcat: Baeten 70
”FC U” Craiova: M. Enache – Gîț, Gugu, Paramatti (77 Ispas), Huyghebaert – C. Cristea, Dr. Albu (cpt.) – Stoenac (46 Munteanu), Baeten, Răducanu (46 Voicu) – Compagno (67 Ciolacu). Antrenor secund: Ovidiu Dănănae
ASU Poli: Hindrich – D. Radu, Mera (cpt.), Scutaru, Sg. Popovici – Codrea, Cioinac – Al. Munteanu (77 Radunovic), M. Rus (61 Plazonja), P. Ivanovici (77 Manea) – Axente. Antrenor secund: Antonio Foale

Gugu și compania încep timorați meciul cu ASU Poli Timișoara, având în urmă 4 partide pe Oblemenco fără victorie. Prima repriză este echilibrată și execrabilă, cu două garniture ce par de pluton care au principal obiectiv blocarea reciprocă. Singura șansă de gol apare în prelungiri, la șutul lui Gît de la 17 metri, care trece peste poartă.

La pauză, Trică mută: Munteanu și Voicu în locul lui Stoenac și Răducanu, iar Craiova se transform. Devine mai ofensivă, iar din poziție ideală Munteanu trimite telefonat. Ioan Mera parează cu mâna în careu lovitura de cap a lui Baeten și Chivulete nu are decât o variantă: penalty. Munteanu execută precum a jucat toată echipa în prima repriză: execrabil! Mingea se târăște până în bară și iese afară. Cu 20 de minute înainte de final, belgianul Baeten recuperează o minge la centrul terenului, avansează și trimite în vinclu de la 20 de metri. Finalul le aparține vizitatorilor, însă Enache are o intervenție mare cât un gol în final. Se încheie 1-0 pentru olteni, care se instalează în fruntea clasamentului.