12.8 C
vineri, martie 29, 2024

FCU Craiova revine pe primul loc! Oltenii, de neoprit în Liga 2!

Elevii lui Napoli bat tot ce prin în divizia secundă! FCU Craiova se pregătește de duelurile cu Rapid și Petrolul!

Echipa patronată de Adrian Mititelu continuă seria rezultatelor foarte bune. Trupa din Bănie a învins Slatina, scor 2-1 și a urcat, din nou, pe prima poziție în clasamentul Ligii a doua. Se pare că jucătorii pregătiți în vară de Trică formeză o echipă ce va fi înlăturată cu greu din drumul spre promovare, ce pare din ce în ce mai drept pentru alb-albaștrii. Chiar dacă sezonul a început de curând, iar Napoli a preluat banca tehnică a juveților cu puțin timp înainte de startul competiției, antrenorul italian a reușit să implementeze un joc bun și să facă dintr-o nou-promovată, o candidată clară la promovarea în Liga 1.

FCU Craiova: Popa – Gîț, Gugu, Diakite, Jeremy – Albu, Baeten – Munteanu, Anghelina, Răducanu – Bălan.

Meciul FCU Craiova – CSM Slatina s-a disputat la Severin, iar în prima repriză oaspeții nu au reușit să le pună mari probleme craiovenilor. FCU a înscris repede, prin Bălan, care a executat impecabil o lovitură de la 11 metrii. La scurt timp, formația olteană a primit un nou penalty, pe care l-a executat tot Bălan, dar diferit. Vârful Craiovei l-a executat pe portarul advers cu o scăriță și a arătat de ce este principalul atacant al echipei: are o personalitate ce poate fi cu greu întrecută.

Partea secundă a fost ceva mai echilibrată. Slătinenii au combinat mai bine și au reușit să ajungă puțin mai ușor la poarta craiovenilor. Până în minutul 80, FCU a reușit să-și combată adversara cu ajutorul fotbaliștilor cu experiență. Oboseala și-a spus cuvântul, iar în minutul 81, Slatina a redus din diferență (2-1). Până la final, chiar dacă au fost aproape epuizați fizic, alb-albaștrii au reușit să obțină victoria ce îi clasează pe primul loc în Liga 2.

Război total între Craiova și MM Stoica: „Behăie la comandă”