12.3 C
miercuri, septembrie 28, 2022

VAR în ochi. Rotaru câștigă la Mititelu acasă!

La Craiova, fotbalul se joacă de la 11 metri, departe de spiritul Științei!

CS Universitatea Craiova a câștigat întâlnirea cu FCU Craiova, scor 2-1. Oaspeții nu au fost cu mult mai buni decât adversarii lor, dar au avut un penalty în plus. Spectacolul a fost oferit de suporteri și de determinarea jucătorilor, dar din punct de vedere fotbalistic, fazele pe care fanii le așteptau au întârziat să apară.

În prima repriză, FCU Craiova a fost echipa mai curajoasă, dar elevii lui Laszlo Balint au fost mai pragmatici. Chiar dacă s-au văzut dominați, jucătorii de la CS Universitatea au reușit să obțină două lovituri de la 11 metri. Prima a fost dictată în urma intervenției VAR, pe care a executat-o Ivan, iar cea de-a doua, la care era nevoie de intervenția VAR, a fost transformată în gol de Hanca. Alb-albaștrii lui Mititelu au intrat la vestiare, conduși cu 2-0, de echipa lui Rotaru.

Gazdele au început în forță repriza secundă, dar în minutul 57, suporterii de la Peluza Sud aproape că au incendiat plasa porții din fața lor, au rupt scaune și au aruncat cu sticle. Arbitrul nu a avut decât să întrerupă jocul pentru 10 minute. Formațiile din Bănie au revenit pe teren, dar la următoarea fază mai controversată la poarta lui Lazar, suporterii au aruncat o nouă fumigenă în teren, riscând să-și conducă favoriții spre o înfrângere la masa verde, contra rivalilor din oraș. Cei de la FCU au primit și ei o lovitură de la 11 metri, în minutul 72, pe care Compagno a transformat-o în gol și a relansat meciul. Până la final, ambele echipe și-au creat ocazii importante, dar scorul a rămas neschimbat. oaspeții s-au impus cu scorul de 2-1, iar Laszlo Balint mai primește o șansă și va mai sta pe bancă și la returul cu Zorya.

FC U Craiova: R. Popa – R. Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah, V. Achim – Baeten, Yassine Bahassa, Van Durmen – Compagno. Rezerve: S. Mogoșanu – R. Grigore, G. Enache, Dr. Albu, Sidibe, Marquet, Chițu, Cl. Bălan, G. Iancu. Antrenor: Marius Croitoru.

CS Universitatea Craiova: Lazar – Martic, Papp, Da Silva, N. Bancu – Mateiu, Al. Crețu – Hanca, Baiaram, A. Ivan – Markovic. Rezerve: I. Popescu – Șt. Vlădoiu, Căpătînă, Screciu, Vătăjelu, Roguljic, Cîmpanu, Koljic, Rivaldinho. Antrenor: Laszlo Balint.

În debutul partidei, suporterii celor două echipe au făcut spectacol. „Știința suntem noi!”, Asta au subliniat ultrașii din Peluza Sud, în timp ce fanii oaspeților au aprins materiale pirotehnice și au umplut Peluza Nord de baloane. Suprafața de joc a fost acoperită de fumigene și la finalul primei reprize. Aproximativ 20.000 de oameni au fost prezenți pe stadionul „Ion Oblemenco”, la derby-ul Băniei.