Fotbalul craiovean superior celui călărășean! Primul succes al sezonului!

Antrenament pentru returul cu Leipzig! Dacă le iese scorul și cu nemții, craiovenii aruncă meciul în prelungiri!

Dunărea Călărași – U Craiova          1-3

A marcat: Ndiaye 62 / Fedele 45, Mitriță 53 (pen.), 72

Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Șandru, Mendy – Simon, Monroy (58 L. Marinescu), C. Pușcaș  – Kouakou (58 Munteanu), Kanda (78 Șeroni), Ndiaye. Antrenor: Dan Alexa

U Craiova: Pigliacelli – Donkor (82 R.Popa), Kelic, Briceag – Martic, Mateiu, Fedele (86 T. Ferreira), Bancu- Burlacu (77 Baicu), Cicâldău, Mitirță. Antrenor: Devis Mangia

A arbitrat: Ovidiu Hațegan, asistenți: Octavian Șovre, Gheorghe Sebastian

Schimbări în formula de start a oltenilor. Rând pe rând cad capete în defensivă. Răzvan Popa a picat primul, apoi Gardoș n-a prins „11”-le la Leipzig, iar acum Tiago Ferreira a rămas pe dinafară. Așa că apărarea de trei a fost una inedită: Donkor, Kelic, Briceag. Și un debut: Fedele e prima oară titular în Liga 1.

Partida pornește abrupt, cu șutul lui Fedele pe lângă poartă. La cealaltă poartă, Pușcaș trimite peste. Ritmul e rapid, iar Cicâldău, cu două execuții din afara careului îl întinde pe Straton. Între șuturile decarului Craiovei, Mendy ridiculizează defensive olteană, însă Pigliacelli pune piciorul ca la handbal, salvator. Cu zece minute înainte de finalul reprizei, oltenii au o dublă șansă imensă: Bancu se descotorosește din preluare de un fundaș, dar din 8 metri trimite în transversală, mingea ajunge la Mitriță, al cărui șut, în forță, nu nimerește ținta. Bancu, din marginea careului, trimite razant cu transversala. În ultimul minut al reprizei, Fedele trage de la 35 de metri în vinclu! Craiova intră la cabine în avantaj.

Golul dă vânt din pupă corabiei alb-albastre. Cicâldău are două șanse de gol în debutul actului secund, iar apoi e șarjat în careu de Straton. Penalty indubitabil, transformat cu sânge rece de Mitriță. Gazdele nu cedează, pun presiune pe poarta olteană. Iar Mediop Ndiaye, stopat inițial de Pigliacelli, șutează din poziție imposibilă și marchează. Tot atacantul gazdelor e aproape de gol, însă devierea din 5 metri, trece milimetric pe lângă. Moment psihologic, pentru că la următoarea fază, la cealaltă poartă, Mitriță aruncă bine, peste zid, din lovitură liberă și urcă scorul la 3-1. Se joacă alert până la final, dar tabela nu mai este modificată.