14.5 C
duminică, aprilie 14, 2024

Începe să se vadă liga a 2-a la Craiova. FCU, bătută și de Oțelul!

FCU Craiova n-a reușit să treacă de Oțelul, iar Nicolo Napoli n-are garanția că termină sezonul în Bănie!

FCU Craiova a pierdut partida cu Oțelul și simte miros de retrogradare. Oltenii n-au reușit să se impună în fața gălățenilor, iar Nicolo Napoli ar putea pleca înainte de termen.

FCU Craiova – Oțelul 1-2

FCU CRAIOVA: R. Popa – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim, Dr. Albu – Dragu, Bauza, Van Durmen – Chițu
Rezerve: Gurău, Lekiatas, Kvakic, Marcarenhas, Blidar, Pop, Baeten, Sidibe, Bahassa, Ibrahim, Blănuță
Absenți: Zanfir, Abbey (fără drept de joc)
Antrenor: Nicolo Napoli

Oțelul: Pap – Adăscăliței, Cisse, Ghiocel, Zhelev – Lameira, Zivulic, Teles – Maciel, Cisotti, Bodișteanu
Rezerve: Stoian, G. Cîrjan, Rusevic, Jardan, I. Neagu, Tănasă, Malle, Farcaș, Panait, S. Rus, Gaitan, Gomes Silva
Antrenor: Dorinel Munteanu

FCU Craiova și Oțelul au început meciul din Bănie extrem de prudente. Ocaziile n-au lipsit în primele minute, dar echilibrul a descris cel mai bine prima parte a reprizei. Gălățenii au spart gheața în minutul 17 prin Cisotti. A urmat și un penalty ratat de oaspeți.

Oltenii, conduși iar și cu grijile retrogradării în minte, au încercat să restabilească egalitatea. Trupa lui Napoli a făcut-o timid. Insistența gazdelor a dat roade în minutul 39. Bauza a înscris și a adus FCU Craiova iar în meci. Scroul pauzei a fost 1-1.

Călcâie și rabona

Repriza secundă a început prost pentru FCU. Cisse a înscris un gol aproape la caterincă și a făcut 2-1 pentru Oțelul. După gol cu călcâiul, oltenii puteau să ia gol și dintr-o rabona. Jocul a fost foarte slab, iar ocaziile șterse.

Până la finalul meciului nu, tot Oțelul a fost echipa care a controlat jocul. Oltenii se apropie de retrogradare, iar Nicolo Napoli, conform conceptului de la FCU, s-ar putea să nu prindă finalul de sezon.