A lipsit un lucru esențial: spiritul Științei! Să fim fericiți că jucăm anti-fotbal!

Trupa lui Devis Mangia a avut o prestație palidă și ridicolă în fața rezervelor lui RB Leipzig. Oltenii au trecut de patru ori probabil centrul terenului și au avut un singur șut la poartă, în prelungirile meciului. Șut ce menține speranțele.

RB Leipzig – U Craiova 1948 CS   3-1

A marcat: Konate 25, Cunha 75, Poulsen 87 / Martic 90+3

RB Leipzig: Mvogo – Klostermann, Konate, Orban (61 Forsberg), Saracchi Pintos – Kampl, Ilsanker, Demme, Bruma (61 Sabitzer) – Augustin (75 Poulsen), Cunha. Antrenor: Ralf Rangnick

U Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Ferreira (79 Fedele), Briceag – Martic, Mateiu, Cicâldău, Bancu – Mitriță (85 Markovic), Mihăilă (25 Baicu). Antrenor: Devis Mangia

Mangia a reușit să se descotorosească de „ursul” Gardoș, care a fost utilizat în preambulul meciului doar să declare într-un spot scurt, pe facebook: „luptăm pentru voi”, și a trimis ce avea mai bun. De partea cealaltă, nemții au menajat ce aveau mai bun, adică vreo 5 jucători estimați la 150 milioane de euro, între care și vedetele Timo Werner, Emil Forsberg și Sabitzer. Acest fapt nu le-a împiedicat pe gazde să-și pună din start la colț adversarul. În corzi, Craiova nu a reușit să ridice capul din propriul careu și a rezistat eroic și norocos la trei „croșee” ce puteau fi decisive. Nu a mai avut replică la lovitura de cap a lui Konate, care a izbit bara și a intrat în poartă. O singură replică, prin Mitriță, plecat într-o cursă din terenul propriu, stopat însă de portar la 40 de metri de țintă. Oltenii nu au avut nici măcar o pătrundere în careul advers, darămite vreun șut. Prima repriză se încheie, norocos pentru albaștri, 1-0.

Haosul defensivei a continuat și în repriza secundă. Nimic nu a funcționat în apărarea aranjată italienește de Mangia, cu excepția lui Mirko Pigliacelli. Portarul adus din Serie C a avut intervenții incredibile, parând în câteva rânduri în postură de unu la unu cu adversarii. O paradă mare cât un gol a avut în fața lui Konate, lăsat cu toată poarta în față. După minutul 60, nemții au trimis în teren trei dintre piesele grele: Forsberg, Sabitzer și Poulsen. Și Pigliacelli, de la distanță cel mai bun jucător al Craiovei de pe teren, nu a mai avut ce face în fața lui Cunha, după o fază care a pus la podea apărarea olteană și s-a făcut 2-0. Portarul italian a mai respins în bară o lovitură liberă, dar mingea a revenit pe teren, iar Poulsen a executat Craiova, pentru 3-0. Dacă nu era Pigliacelli, scorul putea fi lejer dublu. În prelungiri, oltenii au marcat la primul șut spre poarta adversă, prin Ivan Martic. Gol care menține vie speranța calificării, însă, la cum au jucat azi, e vorba, mai degrabă, de o himeră. U Craiova are nevoie de 2-0 în retur.

Bombă: Meza Colli s-a rupt la primul antrenament!