15.6 C
miercuri, mai 18, 2022

Medias – Craiova 0-0! Alb-albaștrilor le-a trecut victoria printre picioare!

Zlatinski a ratat din doi metri cu poarta goală, Mitriță a irosit un penalti în prelungirile meciului Medias – Craiova 0-0. Golubovic a izbit bara în minutul 90+5.

Oltenii vin în Ardeal pe cai mari, după victoria fără drept de apel ori recurs în fața Viitorului lui Hagi. Cu sute de suporteri alături care domină atmosfera în pustiul stadion din Mediaș. Meciul e precum stadionul, pustiu în privința ocaziilor de gol. Prima repriză e echilibrată, echipele se anihilează, ocaziile lipsesc. Jumătăți de șanse de gol au cele două formații, oltenii prin Dimitrov, care ratează de puțin întâlnirea cu mingea în 6 metri, și Gustavo, care trimite prea relaxat cu capul din 3 metri. Gazdele ripostează prin „capul” lui Golubovic, mai mult o pasă la portar. 0-0 just la pauză.

Partea secundă începe cu șutul sărbătoritului Mateiu, prins lesne de Greab. În minutul 58, Calancea e eroul Craiovei, salvează perfect lovitura de cap a lui Sârghi. La poarta cealaltă, Zlatinski luftează incredibil din 2 metri cu poarta goală, mingea îi trece printre picioare. Cu un sfert de oră înainte de final, Băluță șutează violent, din 6 metri, dar pe lângă poartă.

Medias – Craiova 0-0, iar oltenii ajung la cota 40!

Cele 9 minute de prelungiri au fost absolut electrizante, diametral opuse modului în care au decurs ostilitățile în timpul regulamentar. În minutul 90+1, oltenii primesc penalti la un fault al olteanului Bușu asupra bănățeanului Bărbuț. Ratează craioveanul Mitriță. Golubovic izbește bara în minutul 90+5, în urma unei lovituri de colț! Se încheie fără învingători și învinși.

Gaz Metan Medias – Craiova 0-0, iar oltenii rămân pe 3, la 9 puncte de liderul CFR Cluj și la 10 puncte în fața lui Dinamo București, ocupanta locul 7, primul care nu merge în play-off. Numai că Dinamo are un meci mai puțin.

Tu decizi! Voteaza cea mai frumoasa studenta din Craiova!