4 C
duminică, decembrie 4, 2022

Rădoi: „La penalty, acesta a fost sentimentul care m-a încercat!”

Antrenorul Universității are un debut perfect, dar, totodată și o mare îngrijorare după mutarea echipei la Turnu Severin.

Universitatea Craiova a câștigat, chinuit, cu 1-0, partida cu lanterna Mioveni, la capătul unui meci care a avut de toate: un gol de generic al lui Ivan, altul anulat de VAR, două ocazii singur cu portarul ratate nonșalant de Markovic, iar în prelungiri un penalty ratat de Antal.

La conferința de presă de la finalul meciului, Mirel Rădoi și-a prezentat concluziile: „O partidă delicată, ne așteptam la adversar să ne pună probleme. O echipă bine organizată, ne-a arătat-o și nouă, cum a arătat-o CFR-ului, FCSB-ului. A fost aproape să scoată un egal, din punctul meu nemeritat, pentru că și la 0-0, și la 1-0 am avut situații clare de a marca. Din ce am înțeles, penalty indiscutabil. Cu puțin noroc, pentru că s-a ratat un penalty, dar victoria este meritată. E frumoasă victoria, dar chinuită, ținând cont de ocaziile pe care le-am ratat cu ușurință. Pe de o parte mă bucur că ajungem în situații de unu la unu cu portarul, pe de altă parte nun înțeleg de ce ne relaxăm. Le-am spus și jucătorilor că trebuie să ne relaxăm când vedem mingea în plasă”.

Cum a trăit Rădoi penalty-ul ratat de Antal

Antrenorul Craiovei a spus și cum a trăit penalty-ul din prelungiri, ratat de vizitatori: „La penalty m-am gândit că va fi aceiași situație pe care am trăit-o în Portugalia. Adică n-am știut că va fi ratat, dar acesta a fost sentimentul care m-a încercat, întrucât a fost o situație asemănătoare. Ultimele 4-5 minute, cât au mai fost, ne-au trezit un pic. Am avut o săptămână perfectă: două victorii. Prin cea din această seară am reușit să sărim de pe locul 12 pe 6. Iar principalul obiectiv al echipei este accederea în play-off”.

Mirel Radoi, îngrijorat de starea terenului după Craiova – Mioveni 1-0

Mirel Rădoi s-a arătat îngrijorat de starea terenului de joc în perspectiva partidei de joi, din play-off-ul Conference League: „M-a surprins neplăcut starea gazonului, niciodată nu a fost atât de slab terenul, să nu-i zic altfel. Probleme mari nu au fost azi, dar o să fie joi, când dăm de o echipă mult mai puternică fizic decât noi, mult mai bine așezată în teren decât Zorya și o să avem mult mai mari dificultăți. În prima repriză cred că am avut 65-70% posesia, chiar dacă a fost pasivă, fără progresie, dar asta le-am cerut jucătorilor, dar să fie mult mai rapidă, ceea ce nu s-a întâmplat, iar unii dintre ei mi-au spus că din cauza terenului. Mă îngrijorează starea gazonului, apoi recuperarea noastră. Mi-a fost greu să alcătuiesc primul 11. Ne-am gândit să odihnim cât mai mulți titulari și am zis să fiu la mijloc, să schimb jucătorii cu probleme medicale. Toți cei care nu au jucat azi intră în programul echipei pentru meciul de joi”.

Universitatea Craiova a câștigat cu 1-0 partida cu Mioveni și a urcat pe loc de play-off.

Bijuteria lui Ivan duce Craiova pe loc de play-off!