16.4 C
duminică, mai 12, 2024

Mititelu și oltenii continuă să spere la încă un derby cu CSU Craiova!

Echipa lui Adrian Mititelu poate ajunge la jocul de baraj, dar pentru salvare, nu pentru cupele europene!

FCU Craiova a câștigat confruntarea cu U Cluj, scor 3-2, după un nou meci cu emoții și multe goluri. Trupa din Bănie părăsește cea mai periculoasă zonă a clasamentului, momentan, și urcă pe loc de baraj, pentru salvarea de la retrogradare.

Meciul a început destul de rău pentru FCU Craiova. Oltenii s-au văzut conduși încă din minutul 17. Scorul a fost deschis de Robert Silaghi. Trupa din Bănie nu s-a demoralizat. William Baeten a restabilit egalitatea, în minutul 25. Până la pauză, niciuna dintre cele două formații nu a reușit să se desprindă, iar clujenii și craiovenii au intrat la vestiare, la egalitate, scor 1-1.

Partea secundă a început mai bine pentru craioveni. Același Baeten a înscris și și-a pus echipa în avantaj, în minutul 55. Bucuria oltenilor nu a durat prea mult. În minutul 74, Federico Anselmo a restabilit egalitatea, scor 2-2. FCU Craiova a simțit fiorul Ligii a doua și s-a mobilizat imediat. Blănuță a reușit să marcheze și a dus scorul al 3-2.

FCU Craiova – U Cluj

FC U Craiova (4-2-3-1): Gurău – R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula – V. Pop, V. Achim – Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten – V. Blănuță. Rezerve: M. Enache, M. Mascarenhas, A. Kvakic, R. Lekiatas, D. Albu, A. Dragu, Van Durmen, A. Blidar, S. Sidibe, A. Chițu, J. Ibrahim.
Absenți:Antrenor: Eugen Trică

U Cluj (4-4-2): Gertmonas – D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger – R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe – A. Roguljic, D. Nistor. Rezerve: A. Gorcea, A. Pițian, O. Bic, A. Peteleu, A. Chipciu, M. Anselmo, Ș. Pănoiu, F. Ilie, D. Tescan, D. Popa. Absenți: Mitrea (suspendat), M. Rus (accidentat). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Stadion: Complex Sportiv Craiova. Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti).
A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare). A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea). Arbitru VAR: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi). Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia).

Echipa lui Adrian Mititelu poate ajunge la jocul de baraj

La începutul sezonului, Adrian Mititelu voia în play-off sau, măcar, să termine cu un loc peste CS Universitatea Craiova. Ulterior, și play-out-ul era bun pentru FCU, patronul echipei sperând la un meci de baraj pentru cupele europene. Elevii lui Trică ar putea juca baraj, după victoria cu U Cluj, dar pentru salvare, nu pentru Conference League. Astfel, ar fi o șansă în plus să rămână în Liga 1, pentru încă un derby cu rivalii din oraș, finanțați de Mihai Rotaru.