18.1 C
marți, aprilie 30, 2024

Mutu pierde primul obiectiv al sezonului!

Rapid a terminat la egalitate deplasarea de pe terenul lui U Cluj și e în afara competiției!

U Cluj – Rapid: 0-0.

U Cluj: Gorcea – Vlădoiu, F. Ilie, Ispas, Briceag – Purece, Remacle, G. Simion – Chipciu, Ad. Bălan, Thiam
Rezerve: Păun, Romeo, Pițian, Filip, Horșia, Ely Fernandes, Haită, Hofman, Fulop
Anternor: Eugen Neagoe

Rapid: Drăghia – Onea, Săpunaru, Dr.Grigore, Morais – Kait, Crepulja, Emmers – Sefer, Dugandzic, Pănoiu
Rezerve: Moldovan, Belu, Iacob, Ignat, Ciobanu, Ioniță, Crivac, Despa, Vojtus
Antrenor: Adrian Mutu

Rapid a terminat 0-0 deplasarea de pe terenul lui U Cluj, din Cupa României și a fost eliminată din competiție.

Prima repriză a meciului de cupă dintre U și Rapid a fost una ștearsă, iar fazele importante de poartă au lipsit. Clujenii au avut o primă ocazie mai legată când Remacle a tras tare de la 12 metri, dar Drăghia s-a opus.

Cu 10 minute înainte de pauză, giuleștenii au arătat că sunt touși pe teren. Junior Morais a centrat periculos în fața porții, dar niciun jucător al Rapidului nu a ajuns la minge. La pauză s-a intrat cu același scor ca și la fluierul de start.

Fără goluri, dar cu eliminare!

Repriza secundă a început cu Clujenii ceva mai insistenți. Trupa lui Mutu a echilibrat rapid partida, dar ocaziile importante au continuat să lipsească cu desăvârșire, ambele echipe așteptând greșeala adversarului.

Giuleștenii au preluat ușor controlul partidei și au venit din ce în ce mai aproape de careul lui Gorgea, dar fără vreo ocazie notabilă. Ardelenii au mai avut și ei o ocazie prin Thiam, dar șutul acestuia a ocolit poarta lui Drăghia.

În minutul 78, Rapid rămâne în 10 oameni, după ce Vojtus și-a lovit adversarul fără minge și arbitrul a revăzut faza. Bucureștenii au încercat, dar meciul s-a terminat 0-0, iar Rapidul lui Mutu părăsește Cupa, unul dintre obiectivele declarate ale sezonului.