fbpx

Video! Nistor, gol direct din corner! Craiova câștigă primul amical din Antalya!

Dan Nistor a debutat cu un gol de cascadorii râsului la Universitatea Craiova. Oltenii se impun într-un joc în care Cicâldău a fost eliminat.

Craiova lui Papură a câștigat cu 2-0 primul meci test din Antalya, în fața celor de la Eintracht Braunschweig, ocupanta locului 4 din liga a treia germană. Mihăilă și Nistor au marcat pentru victoria juveților.

Papură a început meciul cu rezervele, iar la pauză a fost 0-0. Cea mai clară ocazie a oltenilor a fost ratată de Bărbuț. În actul secund, au fost aruncați în luptă titularii, echipa începând cu Pigliacelli și încheindu-se cu tridentul ofensiv Mihăilă, Roman, Ivan. Mihăilă a deschis scorul în urma unui contra-atac. Căpitanul Craiovei, Cicâldău, a fost eliminat după o ieșire necontrolată, iar potrivit protocolului dinaintea jocului, staff-ul oltenilor l-a putut înlocui cu Ivanov, păstrându-se până la final echilibrul numeric. Cel de pe tabelă a fost rupt definitiv de reușita lui Nistor, la debutul în alb-albastru. Fostul căpitan al lui Dinamo a punctat direct din corner, profitând și de gafa goalkeeper-ului advers, care și-a băgat mingea în poartă.

golul marcat de Nistor il puteti urmari la 1:36:25

Cornel Papură a început meciul cu: Marinescu – Vlădoiu, C. Dobre, Tiago Ferreira, Mățel – M. Danciu, I. Popescu, Ivanov – Bărbuț – cpt., Markovic, Baiaram.

În repriza a doua au evoluat: Pigliacelli – Martic, Bălașa, Cosic, Vătăjelu – Mateiu, Nistor, Cicâldău – cpt. (65 Ivanov) – Ivan, Roman, Mihăilă.

În următorul meci de verificare, Craiova va întâlni FC Aarau, ocupanta poziției a șaptea în liga secundă elvețiană. Partida e programată la data de 17 ianuarie.

În 3 minute poți să citești și: Campion de juniori al Italiei, pe lista de transferuri a lui Rotaru!