7 C
miercuri, aprilie 14, 2021

Notele alb-albaștrilor după Craiova-Hermannstadt!

Craiovenii arată din ce în ce mai bine sub comanda lui Ouzounidis!

Alb-albaștrii au învins Hermannstadt cu scorul de 1-0, dar jocul echipei a fost unul foarte bun, mai ales în prima repriză. Fundașii nu le-au dat prea multe șanse adversarilor, în timp ce mijlocul terenului a fost compartimentul ce a imprimat viteză în evoluția oltenilor. Atacanții nu au arătat nici ei rău, chiar dacă nu au reușit să înscrie.

Alex Cicâldău se simte din ce în ce mai bine în formația de 4-2-3-1 și prezența lui mai aproape de careul advers se simte considerabil. Ofensiva este ajutată în continuu de decarul Craiovei, care a reușit și un gol superb din lovitură liberă. Mijlocașul așteaptă acum să fie convocat de Mirel Rădoi la națională: „Important este că am luat cele trei puncte, chiar dacă am mai avut o ocazie mare înaintea golului. În a doua repriză ne-am apărat rezultatul, mai ales în ultimele minute. Echipa arată bine, dar e loc și de mai bine. Primele reprize le-am jucat bine. Lucrăm la antrenamente să pasăm cât mai mult și cât mai repede. Prima dată trebuie să ne uităm la ce facem noi. Aștept și convocarea, dacă dânsul crede că merit să fiu acolo”, a spus Alexandru Cicâldău.

De remarcat este faptul că Ouzounodis a reușit să câștige și să imprime un joc bun echipei sale în ciuda absențelor. În luna martie, antrenorul grec se va putea baza pe Koljic și Ofosu, în timp ce Fedele și Juan Camara vor fi deja în formă la acea vreme. Totodată, în meciul cu Hermannstadt au lipsit Vlădoiu care a fost suspendat și Bălașa, accidentat.