fbpx
2.7 C
miercuri, decembrie 8, 2021

Oltenii cu explozie, arme secrete pentru ambele Naționale!

Ceea ce n-ar trebui să devină superstiție pentru Contra și Rădoi: Mihăilă, cu Ucraina și Mitriță, în Feroe, au intrat la 0-0 și meciurile s-au terminat identic!

Naționala U21, condusă de Mirel Rădoi și reprezentativa mare a României, pregătită de Cosmin Contra au reușit două victorii la același scor, 3-0. Nu doar diferența de goluri a fost un punct comun pentru cele două selecționate, care au avut nevoie de aportul a doi jucători de excepție. Cel mai bun jucător pe care Universitatea Craiova l-a avut în ultimii ani și cel mai important fotbalist pe care îl are în acest moment au făcut diferența pentru România și România U21. Coincidență sau nu, cei doi evoluează pe același post.

Valentin Mihăilă a fost rezervă în meciul dintre România U21 și Ucraina U21, dar odată ce a fost introdus în teren, tânărul din Târgoviște, oltenizat rapid de formația din Bănie, a schimbat jocul tricolorilor. Trimis pe gazon în poziția de extremă stânga, la scorul de 0-0, Mihăilă a provocat panică în apărarea adversă și și-a pus colegii în situații foarte bune. Chiar dacă nu a marcat, tânărul fotbalist a reușit o pasă de gol pentru Adrian Petre.

La fel s-a întâmplat și la naționala mare, acolo unde în rolul principal a fost Alex Mitriță, cel care a fost ținut pe bancă de Cosmin Contra în meciul cu Feroe și trimis în teren tot după 60 de minute, mai exact în minutul 69. Scorul? Tot 0-0, dar situația s-a schimbat imediat. Piticul a marcat și a dat o pasă de gol pentru Keseru.

Ambele meciuri s-au încheiat, scor 3-0, iar golurile au fost marcate după ce oltenii cu explozie au fost trimiși la treabă. Coincidență sau nu, iată minutele în care s-a înscris în cele două partide: