Mitriță: „Leipzig a fost o echipă peste Milan”

Căpitanul Universității, Alex Mitriță, a vorbit despre partida cu Leipzig! Olteanul i-a simțit pe nemți peste italienii de la AC Milan, cu care s-a duela anul trecut!

După 3-1 în tur și 1-1 în retur, Craiova a fost eliminată de Leipzig. Chiar dacă au reușit să înscrie în ambele partide contra nemților, Mitriță spune că i-a simțit pe tauri mai buni decât pe milanezi. Mulți oameni de fotbal pot spune că AC Milan te sperie doar cu numele, dar de această dată mesajul antrenorului a ajuns și la jucători. În primă fază Mangia spunea că fotbalul românesc este sub cel german, iar apoi s-a corectat: „Eu mă refer la nivelul echipei mele și al celeilalte echipe”.

Am făcut un meci mare. Puteam să marcăm mult mai multe goluri, dar suntem fericiți că am făcut un meci bun și ne-am ridicat la nivelul lor. Am pregătit meciul foarte bine. Am abordat o altă tactică, un presing mai avansat. Când am jucat la ei am vrut să stăm puțin pe apărare și să plecăm pe contră, dar în acea seara nu a ieșit jocul foarte bine. În această seara nu am jucat mai relaxați. Am zis că nu avem nimic de pierdut. Am avut atitudine. Fanii au fost lângă noi. Baicu a dat foarte bine la poartă. Dacă dădea gol în prima repriză, în acel minut nu știu cum decurgea meciul. Suntem bucuroși că am făcut un meci bun. După meciul cu Chiajna îi facem botezul lui Baicu, după primul gol. Am ceva probleme. Voi face un control. Mi s-a blocat piciorul în gazon. Gazonul nu este prea ok. Trebuie să se facă ceva în privința asta și sperăm că o să fie mai bun. Nu știu dacă intru cu Concordia, o să fac un control și vedem. Am dureri acum. Le țin pumnii celor două echipe, CFR și FCSB. Cu victoriile lor ajută România să crească. Ne-a mai rămas campionatul. O să dăm totul. Dacă era alt adversar ne puteam califica. Leipzig a fost o echipă mult mai bună decât Milan. Am simțit pe teren”, a spus Mitriță la finalul partidei cu Leipzig.

Sursă foto: ucv1948.ro