-5.1 C
duminică, ianuarie 23, 2022

Trimiteți alții mai buni! FCU Craiova a mai făcut o victimă de tradiție!

Alb-albaștrii, la un pas să fie întorși ca la Ploiești! Lupii și-au lăsat dinții în bara lui Popa!

FCU Craiova rămâne neînvinsă în Liga 2. Oltenii au mai făcut o victimă cu nume în drumul lor spre prima divizie. După ce au demolat Rapidul cu 5-0, alb-albaștrii au câștigat împotriva altei contracandidate la promovare. Formația patronată de Adrian Mititelu a învins Petrolul, scor 1-0, la Ploiești.

În prima repriză, nici una dintre cele două combatante nu a arătat că merită să câștige meciul. FCU Craiova a înscris în startul partidei, în urma execuției lui Baeten (1-0). După ce au deschis scorul, oltenii nu au mai pus mari probleme la poarta petroliștilor. Gazdele, după ce s-au văzut conduse, au jucat de parcă scorul nu se schimbase. Cele mai multe lupte s-au dus la mijlocul terenului, acolo unde craiovenii au arătat mai multă consistență și și-au pus adversarii în dificultate în câteva rânduri.

Repriza secundă nu a fost nu nimic mai presus. Ambele formații au părut obosite, fricoase, nesigure atât în atac, cât și în apărare. FCU Craiova a încercat să-și majoreze avantajul, dar oltenii nu au reușit să bage mingea în poarta lui Kitanov. Petroliștii au o ocazie importantă prin Diarra, în minutul 76, dar a fost irosită de atacant. Până în minutul 80, balonul s-a plimbat de la o poartă la alta, evitând pe cât de mult posibil mijlocul terenului. Astfel, Petrolul și Craiova și-au mai creat ocazii, rezultate, în mare parte, din greșeli colective de poziționare. Tot așa s-a ajuna la o lovitură de la 11 metri pentru Petrolul, în minutul 83. Atacantul ploieștenilor, Balint, a simulat, iar arbitrul le-a făcut un cadou  gazdelor. Belec și-a asumat răspunderea executări și a lovit bara laterală. Craiova s-a jucat cu focul până la final și le-a permis adversarilor să mai pună o dată în pericol poarta lui Popa, dar elevii lui Vasilică au avut noroc, iar meciul s-a încheiat 1-0 în favoarea trupei din Bănie.

Până acum, FCU Craiova nu a dezamăgit în Liga 2. Rapid și Petrolul, considerate principalele favorite la promovare nu au reușit să le ia nici măcar un punct oltenilor. Dintre echipele de tradiție din divizia secundă, craiovenii trebuie să mai dea piept cu Poli Timișoara, U Cluj și Farul Constanța.

Dan Vasilică a început meciul cu: Popa – Negru, Paramatti, Diallo, Jeremy – Albu, Pop, Baeten – Bălan, Compagno, Răducanu.

Viorel Moldovan a mizat pe: Kitanov – Mendoza, Meijers, Huja, Ticu, Lax, Ekollo, Bratu, Rodriguez, Diarra, Buhăescu.

Petroliștii provoacă Peluza Sud 97: „O să vă așteptăm, prăzari infecți”

Notele alb-albaștrilor după Craiova-Clinceni 0-1!

Craiova lui Rotaru, de la infinit la zero puncte!