Antrenorul Universității Craiova a vorbit fără perdea despre situațiile lui Bărbuț, Ioniță ori Roman, precum și despre juniorii proveniți din Academia clubului.
Pițurcă despre….
Meciul cu Poli Iași:
A trecut timpul repede. V-am spus că nu ne putem bucura de victoria cu Viitorul. Suntem în fața unui meci important, cu o echipă dificilă. Acest meci e destul de complicat. Am urmărit meciurile Iașiului cu Viitorul și Sepsi, e o echipă periculoasă. Băieții au fost entuziaști după joc, refacerea e însă dificilă, dat fiind că terenul e greu. E motivul pentru care voi face schimbări în echipă, pentru că vreau jucători proaspeți. I-am simțit pe băieții mai relaxați azi la antrenamente, dar la meci va fi altceva. Voi avea discuții cu ei. Pentru că dacă nu ești concentrat nu ai cum să câștigi. La noi sunt frâiele, pentru că suntem echipa mai valoroasă și jucăm pe propriul teren.
Posibilitatea de a urca pe locul 1:
Acum e mai puțin important să fim pe locul 1, ci să intrăm în play-off. E greu să ajungi pe locul 1 și la fel de greu să te menți. Cel mai important e când se dispută ultimul meci din campionat să fii pe locul 1. În rest, ajută la moral, cine nu se simte bine când e cocoțat acolo sus. Normal că băieții își doresc locul 1.
Situația accidentaților:
Qaka și-a revenit, de 3 zile face antrenament normal. Mățel și-a revenit și el, se pregătește cu Zakaric. Cosic în schimb a avut o entorsă urâtă, sper în perioada în care nu se joacă meciuri oficiale poate să-și facă antrenamentele normal.
Regula U21:
Dacă n-ar fi regula, cu siguranță acești copii nu s-ar regăsi în primul 11. Îl exclud pe Mihăilă, care poate să fie titular. E greu să ai copii care să joace în primul 11. Dar iată, ei au reacționat și pozitiv. Depinde de ei.
Transferuri:
Bărbuț, Ioniță, Roman își așteaptă rândul. Trebuie să mă convingă că pot juca. La Craiova va fi din ce în ce mai greu să prinzi lotul. Mai ales că vor veni 3-4 jucători de valoare.
Bătălia pentru titlu:
Pentru CFR va fi greu să lupte pe două fronturi. Chiar dacă au un antrenor profesionist, jucători profesioniști, nu va fi ușor să mențină concetrarea. Noi venim din spate și ne dorim foarte mult campionatul.
Schimbarea regulamentului FRF:
Am cerut 20 de jucători în lot. O echipă are un lot de 25 de jucători. Antrenamentele le faci cu 22 de jucători. În plus ești cam obligat să pui pe bancă cel puțin un junior.
Introducerea VAR:
Cu siguranță vom scăpa de marile probleme de arbitraj, o dată cu Var-ul. 99% vom scăpa și de emisiunile acelea: A fost henț, n-a fost henț. A fost penalti, n-a fost penalti. VAR-ul va pune punct acestor dezbateri, emisiunilor de TV care merg numai pe ideea arbitrajului.
În 3 minute poți să vezi și: Pițurcă: ”Schimbarea gazonului e mai importantă decât rezultatul cu Viitorul!”
Cosmin Contra: „Voi vorbi cu Bancu, faţă în faţă!”
Suporterii exultă! Decizie finală în cazul „gazonul de pe Oblemenco”
Sursa foto: b1.ro