-4.4 C
miercuri, februarie 8, 2023

Portugalia pășește în sferturi cu precizie elvețiană! Scor de tenis!

Cu vedeta Ronaldo pe bancă, ibericii n-au dat nicio șansă adversarei!

Portugalia – Elveția: 6-1 G. Ramos 17, 50, 68, Pepe 33, Guerreiro 54, Leao 90 / Akanji 57

Portugalia: Costa – Dalot, Pepe, Dias. Guerreiro – Bernardo Silva, Carvalho, Otavio – Bruno Fernandes, Ramos, Joao Felix
Rezerve: Rui Patricio, Jose Sa, Cristiano Ronaldo, Vitinha, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Joao Mario, Leao, Matheus Nunes, Ruben Neves, Palhinha
Selecționer: Fernando Santos

Elveția: Sommer- Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez – Freuler, Xhaka – Shaqiri, Sow, Vargas – Embolo
Rezerve: Kobel, Kohn, Omlin, Zakaria, Steffen, Seferovic, Rieder, Okafor, Jashari, Frei, Fassnacht, Elvedi, Comert, Aebischer
Selecționer: Murat Yakin

Portugalia a luat pe sus Elveția încă din prima repriză. Trupa lui Santos avea deja 2-0 după primele 45 de minute, prin reușitele lui Ramos și veteranul Pepe. Ibercii au bătut Elveția la toate capitolele.

A doua repriză a aparținut tot portughezilor care au dat gol după gol, iar tânărul Ramos, fotbalistul Benficăi a semnat o triplă istorică. Elvețienii au marcat și ei prin Akanji, dar pentru Portugalia, ultimul meci din optimile Mondialului a părut o reală distracție.

Ronaldo a fost rezervă și a intrat pe teren abia în ultimele 20 de minute ale meciului. Starul a reușit să înscrie și el, reușita fiind anulată din motiv de offside. Scor final, 6-1 pentru portughezi.

Astfel, ultimul sfert de finală a fost stabilit. Portugalia va întâlni surpriza Maroc, cea care a trecut de Spania la loviturile de departajare.

[poll id=”67486″]

Optimi

Rapid FCU
Avertisment pentru Rapid, înaintea meciului cu FCU!

Oficialii clubului au primit un semnal de alarmă pentru meciul cu trupa lui Mititelu! Oficialii de la Rapid au primit Read more

louis munteanu, transfer
Se negociază transferul lui Louis Munteanu, după Farul-Craiova: „Vom discuta”

Anunțul a fost făcut imediat după meciul direct dintre CS Universitatea și echipa lui Hagi! Louis Munteanu poate face obiectul Read more

Olanda – SUA      3-1

Argentina – Australia    2-1

Franța – Polonia   3-0

Anglia – Senegal  3-0

Croația – Japonia 4-2 (1-1, 3-1 la 11 metri)

Brazilia – Coreea de Sud         4-1

Spania – Maroc 0-3 (0-0, 0-3 la 11 metrii)

Portugalia – Elveția 6-1