-5.1 C
duminică, ianuarie 23, 2022

RB Leipzig aterizează în ziua meciului: „Nu se pune problema calificării!”

După prestația oltenilor de pe „Red Bull Arena”, echipa din Bundesliga este sigură că va trece de Universitatea și a deci să nu rămână peste noapte în Bănie.

Joia trecută, rezervele celor de la RB Leipzig nu au întâmpinat rezistență din partea alb-albaștrilor. Craiova a trecut de puține ori centrul terenului și a marcat la unul dintre cele 2 șuturi pe spațiul porții adverse, în prelungirile jocului. Prestația modestă a oltenilor îi face pe adversari să fie siguri de calificare. „Păcat că am primit acel gol în prelungiri, dar nu-mi fac probleme în privinţa calificării dacă vom juca aşa cum am făcut-o în prima manşă”, a spus brazilianul Cunha.

Est-germanii vor ateriza în Craiova în ziua meciului și se vor urca în avion imediat după joc. Astfel încât nu au solicitat desfășurarea antrenamentului oficial în Bănie, iar conferința de presă o fac în Germania. Gică Craiova, directorul de imagine al Universității Craiova, a comentat la DigiSport: Am auzit că vor să facă doar o mişcare în ziua meciului, după care să se prezinte la stadion pentru meci. Nu prea e normal. Dacă faceau Real Madrid sau Barcelona înţelegeam, dar să o facă o echipă ca Leipzig nu mi se pare totuşi OK, mai ales că Universitatea Craiova s-a purtat super-frumos cu Leipzig„.

În partida tur, RB Leipzig s-a impus cu 3-1 în fața Universității Craiova. Meciul retur se joacă joi, de la ora 19:30, pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Sursa foto: Twitter RB Leipzig

Fondator 3minute.net. Cu experienta de peste 15 ani in presa.