Repriza perfectă! Craiova a snopit pe Voluntari!

Oltenii au stins lanterna și nocturna în Ilfov: victorie de moral înaintea derby-ului cu Dinamo.

„Este un meci foarte dificil”, preconiza Devis Mangia înaintea meciului cu FC Voluntari, ultima clasată din Liga 1. Ceea ce anticipa italianul nu și-a găsit, din fericire pentru suporterii alb-albaștri, susținere în teren. Craiovenii și-au călărit adversarul din primul minut. Dominarea clară s-a văzut rapid, când a început ploaia de goluri a juveților. Bancu, de două ori, Kelic și Mitriță au făcut ca tabela să arate la pauză 4-0. Grație și gafelor repetate ale defensivei ilfovene.

În partea secundă, oltenii nu au mai accelerat. Din contră, au cedat posesia, și-au menajat forțele pentru următoarele partide. Oaspeții au marcat pentru onoare, din penalty, în minutele de final. La următoarea fază, Markovic a fost faultat în careu de portar, iar Bancu și-a completat hattrick-ul! Stadionul „Anghel Iordănescu” a fost locul perfect pentru băieții lui Mangia să își refacă golaverajul. Care i-a dus până pe locul 6 al ierarhiei Ligii 1. În plus, Voluntari – Craiova 1-5 a fost un succes de moral pentru Craiova înaintea jocului cu Dinamo, din următoarea rundă. E cea mai clară victorie din primele 6 runde ale Ligii 1. Totodată, alb-albaștrii sunt primii care marchează 5 goluri într-un joc din campionat.

Te poate interesa: Golofca, soluție pentru U Craiova! Moldovenii se lasă greu convinși!

Sursa foto: facebook ucv1948.ro