România U21, la un punct de calificarea la EURO!

VICTORIE! România U21 – Țara Galilor U21, scor 2-0! Elevii lui Mirel Rădoi sunt la un punct distanță de calificarea la EURO!

România U21 a trecut fără probleme de Țara Galilor. Tricolorii mici au început partida curajos, iar în prima repriză au avut șase ocazii de a deschide scorul, în timp ce galezii nu le-au pus nici cea mai mică problemă elevilor lui Rădoi.

Repriza secundă a fost și cea care a adus golurile. România a deschis scorul prin D. Man, în minutul 55. Antrenorul selecționatei de tineret nu i-a pus pe fotbaliști să se retragă și a mutat în ofensivă. Rădoi l-a scos pe F. Coman și l-a trimis în teren pe Pușcaș. Mutarea s-a dovedit una foarte inspirată. Atacantul proaspăt intrat a reușit să marcheze la cinci minute distanță după ce a intrat în teren. Galezi nu au reușit să se pună mari probleme românilor, nici în repriza secundă. Emoțiile au venit din partea portarului Radu, care era foarte aproape să scape o minge în propria poartă.

Pentru România U21 urmează partida cu Liechtenstein U21. Tricolorii au nevoie de un singur punct pentru a se califica la Campionatul European. Poate fi meciul care să dea țării o generație de excepție. Elevii lui Rădoi au șansa să arate că românii încă au valoare și se pot bate cu orice adversar. Meciul dintre România și Liechtenstein este programat marți, 16 octombrie.

Echipele de start:

România: 1. Radu – 2. Boboc, 18. Rus, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 16. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man (13. Moruțan 77′), 10. Hagi, 7. Coman (9. Pușcas 66′)– 19. Ivan.
Rezerve: 12. Căbuz – 6. Ghiță, 11. Petre, 14. Oaidă, 20. Ciobanu

Țara Galilor: 1.Evans – 3. Norrington-Davies, 5.Cooper, 6.Poole-cpt, 2. Lewis – 7.James, 10. Broadhead, 4. Baker, 8. Morrell – 9. Harris (17. C. Evans 62′) , 11. Cullen (14. Babos 62′).
Rezerve: 12. Pilling – 13. Davies, 15. Christie-Davies, 16. Burton