Unul dintre antrenorii ignorați de Mihai Rotaru în această iarnă speră să-i vadă pe alb-albaștri cu medaliile de campioni la gât!
Emil Săndoi a făcut o treabă extraordinară la Chindia Târgoviște. Cu un lot destul de slab numeric și fără nume prea sonore, tehnicianul a reușit să-și ducă elevii pe loc de play-off în Liga 1. Cu toate astea, craiovenii nu au încercat să-l aducă pe antrenor în Bănie, chiar dacă Mihai Rotaru anunța, inițial, că varianta cu Papură pe bancă este una de moment.
Gloria Universității Craiova, Aurel Țicleanu, îl vrea pe banca alb-albaștrilor pe Emis Săndoi: „Prima repriză cei de la Craiova nu au fost mai prejos, dar în a doua s-au întâmplat niște lucruri. Cred că au vrut să facă pressing prea avansat, au fost prinși sus și tinerii de la FCSB au făcut diferența. Sunt lucruri de pus la punct la Craiova, au luat niște note false, amărăciunea e mare. Sorin Cârțu trebuie să fie director tehnic, Săndoi nu poate să lipsească de acolo. Astăzi, dacă nu faci echipă, poți să ai ce individualități vrei. Săndoi n-o fi bun în Oltenia? E bun doar afară? Aici e problema”, a declarat Aurel Țicleanu după înfrângerea cu FCSB.
Săndoi îi vede campioni pe alb-albaștri!
Craiova și Chindia au jucat două meciuri amicale, dar numai unul dintre ele s-a desfășurat cu titularii pe teren. Astfel, partida cea mai încrâncenată s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar Emil Săndoi a fost mulțumit de rezultat, spunând că băieții pe care îi pregătește au jucat cu viitoarea campioană a României.
„Sperăm că ne-am pregătit cu viitoarea campioană a României, nu? Eu cred că a fost un antrenament bun pentru ambele echipe, pentru că până la urmă, ați văzut, nu prea am făcut schimbări. Așa ne înțeleseserăm de la început. Cred că a fost un joc util și pentru ei, și pentru noi. Trebuie să recunoaștem, Craiova are o echipă foarte bună și un lot valoros. În rest, nu pot să spun că nu sunt mulțumit de prestația pe care au avut-o băieții. Cred că am arătat ca o echipă disciplinată. Nu știu dacă merita cineva să câștige, a fost un joc echilibrat. Nouă sigur ne mai trebuie jucători. Mai suntem în discuții cu ceva jucători. Obiectivul nostru este salvarea de la retrogradare. Sperăm să ne completăm grupul, pentru că sunt atâtea intermediare… va fi dezastru. Sperăm să mai completăm cu 3-4 jucători cu experiență, pe care putem să îi integrăm rapid, nu pentru experimente”, a spus Emil Săndoi.
Daniel Pancu vrea doi jucători de la Craiova!