9.5 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024

SCM Craiova – Randers 23-17! Victorie de senzație pentru oltence în grupele EHF!

Primul meci acasă în grupele EHF a adus și prima victorie pentru handbalistele antrenate de Bogdan Burcea! SCM Craiova – Randers, scor 23-17.

Meciul disputat în cadrul etapei a doua, din Cupa EHF, SCM Craiova – Randers, a adus prima victorie pentru oltence. Craiova a disputat primul meci acasă în grupele unei competiții majore, iar prestația fetelor antrenate de Bogdan Burcea a fost una de excepție.

Handbalistele de la SCM au început senzațional meciul și au avut în trei rânduri, un avantaj de șapte puncte, (11-4), (12-5), (13-6), ba chiar au reușit să se desprindă la 10 puncte de adversare, iar scorul pauzei a fost 16 la 6, în favoarea Craiovei. În repriza secundă  scorul putea să capete proporții. În minutul 40, avantajul era de 12 puncte (20-8). Danezele au reușit să reducă din diferență, dar formația din Bănie a arătat că își merită locul în grupele Cupei EHF. Craiova a făcut  un joc consistent și a reușit să gestioneze bine meciul până în ultimul minut. Randers rămâne singura echipă din grupa A, fără puncte obținute, după primele două jocuri disputate.

Oltencele continuă lupta în grupele EHF, după SCM Craiova – Randers!

Pe 21 ianuarie, de la ora 17:00, handbalistele de la Craiova vor întâlni echipa Kuban Krasnodar (Rusia), în etapa a treia a grupei A, din Cupa EHF. Până atunci, SCM întâlnește în deplasare, formația Corona Brașov, în Liga Florilor, pe 18 ianuarie.